Německo slaví Beethovenovo jubileum, zve i české návštěvníky

Německo si bude připomínat 250. výročí narození hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena celý letošní rok. Organizátoři oslav připravili více než 1000 akcí, do jejichž přípravy a realizace investovali přes 42 milionů eur, tedy více než miliardu korun. Německý stát akce podpořil 27 miliony eur. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl vedoucí českého zastoupení Německé turistické centrály Jan Pohaněl.
Ludwig van Beethoven (zdroj: wikipedia)

Počet českých turistů, kteří navštíví Německo, podle něho každoročně roste. Letos se tedy do země mohou vydat „po stopách Beethovena“.

„Čechů se v roce 2018 v Německu ubytovalo přes 620.000 a uskutečnili více než 1,3 milionu přenocování. Mezi lednem a listopadem loňského roku počet přenocování vzrostlo o zhruba čtyři procenta,“ uvedl Pohaněl. Čeští hosté jsou podle něho velice významní pro Sasko, kde jich předloni přenocovalo bezmála 56.000. Strávili tu téměř 115.000 nocí.

V Beethovenově rodišti Bonnu byl v prosinci otevřený po rozsáhlé rekonstrukci jeho dům, kde je k vidění 150 exponátů. Z Bonnu do Vídně, kde Beethoven strávil velkou část života, vypluje 12. března hudební loď. Mimo jiné se chystá za podpory „umělé inteligence“ dokončení desáté symfonie. Kompletní program je na webu bthvn2020.de.

K návštěvě nejen k Beethovenovu výročí zve také Sasko, které je pro Čechy dopravně dobře dostupné. V Drážďanech se na 29. února chystá znovuotevření galerie obrazů a sbírky plastik z díla starých mistrů do roku 1800, v létě bude zpřístupněna Galerie zbraní v Královském paláci. Sasko si kromě Beethovena bude připomínat také 350 let od narození saského kurfiřta Augusta II. Silného. Bude se k němu vázat výstava na zámku Moritzburg, která začne 21. března a potrvá do listopadu.

Mohlo by vás zajímat