Němý Růžový kavalír


Zastaralá romantika. Tak kritika odbyla zfilmovaného Růžového kavalíra. Tedy němého Růžového kavalíra, který vznikl v roce 1926 u vídeňské společnosti Pan-Film AG z popudu autorů známé opery. Richard Strauss a Hugo Hoffmannsthal si od zfilmování svého „dítěte“ slibovali ještě větší rozšíření svého díla a také jeho popularitu, ale i finanční zisk. Zatímco ale recenzenti ohrnovali nos, film vyvolal celosvětový zájem.

Režií byl pověřen Robert Wiene, Maršálku hrála Huguette Dulflosová, Oktaviána Jacques Catelain a Ochse slavný basbarytonista Michael Bohnen, kterému ovšem jeho skvělý hlas v němém filmu nebyl nic platný. Jako orchestrální doprovod Richard Strauss svoji hudbu upravil a při původní premiéře filmu osobně orchestr řídil.

Zcela nedávno pak přišlo „poslední dějství“ tohoto němého filmu: Drážďanská Semperoper, která se podílela už na filmu původním, celý projekt z dvacátých let minulého století vzkřísila. Při příležitosti jeho osmdesátých narozenin, tedy v roce 2006, předstupuje v Semperově opeře před drážďanskou Staatskapelle dirigent Frank Strobel. Promítač pouští oprášený film a užaslé publikum se přenáší do doby vzniku Straussova Růžového kavalíra. Co na tom, že tentokrát se v něm nezpívá. I tak rohodně stojí za to. Přesvědčit se můžete i vy, díky vydanému DVD.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat