Není diva jako diva: Maria Callas (2)
V roce 1957 vystupovala Maria Callas v titulní roli Belliniho opery La sonnambula se souborem La Scaly v Edinburgu. S velkým úspěchem zazpívala čtyři představení přesně podle smlouvy. La Scala však přidala další dvě představení. Maria v nich odmítla vystoupit, údajně kvůli vyčerpání a jiným povinnostem. Ty jiné povinnosti byla návštěva osudové párty v Benátkách, kterou pořádala Elsa Maxwell (o ní víc za moment). Roli převzala mladá Renata Scotto a nastartovala tím svou hvězdnou kariéru.
Elsa Maxwell (1883-1963) měla to štěstí, že se dokázala léta skvěle živit tím, co uměla nejlépe – organizováním večírků pro společenskou smetánku v Evropě i v USA. Slavný hotel Waldorf-Astoria v New Yorku nabídl Maxwellové možnost permanentního bydlení jen za její příslib, že tam přivede ty nejslavnější hosty své doby. Elsa Maxwell ovšem také psala pro bulvár, zpívala a hrála na klavír. Její společnicí byla po více než padesát let dáma se zajímavým jménem Dorothy „Dickie“ Fellowes-Gordon. Právě ona se zcela bezhlavě zamilovala do Marie Callas. Existují dokonce úryvky milostných dopisů, v nichž se o Marii uchází a vyznává jí lásku. Ty dopisy, které Maria ve vzteku nespálila. Elsa si razantní Mariino odmítnutí vyložila po svém a snažila se Marii pomstít zlomyslnými bulvárními články. Maria rychle pochopila, že bojuje proti silnému soupeři a Elsu přijala alespoň na oko na milost.
3. září 1957 zorganizovala Elsa Maxwell luxusní párty na počest Marie Callas v Benátkách. Marii bylo čtyřiatřicet a byla na vrcholu své umělecké kariéry, které obětovala vše. Byla štíhlá po bitvě s přebytečnými kilogramy a jen zářila. Téhle osudové párty se přitom neúčastnil nikdo jiný, než bohatý (a v té době ženatý) řecký rejdař Aristotele Onassis. Slávou a krásou Marie se nechal tak unést, že krátce po společném setkání se s manželkou rozvedl a začal o Marii usilovat. Následovala pozvání na luxusní jachtu Christina a párty v londýnském hotelu The Dorchester, když Maria zpívala v opeře Medea v Covent Garden. Zpočátku Maria Onassisovi odolávala, ale ne dlouho.
Několikadenní projížďka na luxusní jachtě s mezinárodní společností udělala své. Maria se dobře bavila, opalovala a odpočívala, to vše za přítomnosti dalšího šarmantního muže – Řeka Ariho. Po návratu na pevninu Maria oznámila Meneghinimu, že je konec a požádala o rozvod. Maria se poprvé v životě opravdu zamilovala. Od malička bojovala s nepřízní osudu, kilogramy navíc a pochybnostmi o sobě samé. Její obrovský talent nakonec došel uznání, ale jen za cenu nezměrného úsilí a naprosté oddanosti zpěvu. Až do okamžiku, kdy se v jejím životě objevil nový muž, Maria neznala zábavu ani jiný smysl svých dní, než profesi a práci pro divadlo. Teď nastal zlom. Tlak médií byl obrovský a to bylo přesně to, co Onassis potřeboval. Maria žila chvilkovým opojením, aniž by si uvědomila, jak klamné a prchavé to může být.
Tato pro Mariu nová zkušenost měla za následek nejen emocionální rozptýlení, ale také narušení její profesní kariéry. Onassis ji zcela uchvátil, operní kariéra šla rychle na vedlejší kolej. Po určitou dobu byly neoddělitelní. Maria se domnívala, že to bude navždy. Existují i lidé, kteří tvrdí, že Maria císařským řezem porodila Onassisovi syna, který krátce po porodu zemřel. Tím také vysvětlují zhruba roční přestávku (1959-60) v její kariéře. Před touto přestávkou, v roce 1959, Callas nahrála studiově La Giocondu a řekla: “It’s all there for anyone who cares to understand or wishes to know what I was about.”. (Je tam vše pro kohokoli, kdo má zájem porozumět nebo si přát vědět, kdo jsem vlastně byla). Callas konečně vstoupila na Olymp a teď už nezbývalo nic jiného, než pozvolna sestupovat.
Pár měsíců po onom osudném setkání v Benátkách, v lednu 1958, byla Maria Callas pozvána, aby zahájila operní sezonu v Říme. Na programu byla Norma a v hledišti byl očekáván tehdejší italský prezident. Den před představením však Callas oznámila vedení římské opery, že se necítí dobře, a že by měli mít v záloze další zpěvačku. Bylo jí řečeno: „Callas nikdo nahradit nemůže“. Maria odzpívala 1. dějství a složila se. Ani přivolaný lékař, ani všudypřítomná Elsa Maxwell nedokázali v šatně vrátit její hlas zpět. Další skandál byl na světě. Callas byla obviněna, že urazila italského prezidenta a také tisíce fanoušků. Celá věc došla až k dlouholeté soudní při. Její vyřešení ve prospěch Callas trvalo celých třináct let. Její operní kariéra mezitím skončila.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]