Neustály kauzu svého sbormistra. Před pěti lety skončily Bambini di Praga

Mezinárodně známým dětským pěveckým tělesem, kterým prošla řada budoucích hvězd, byl soubor Bambini di Praga, který ukončil svoji činnost před pěti lety, 28. června 2011. „Bambíňata“ spolupracovala s předními českými orchestry (Pražskými symfoniky, Pražskou komorní filharmonií nebo Českou filharmonií) a značné popularitě se těšila třeba v Japonsku. Soubor natočil řadu gramofonových a rozhlasových nahrávek.

Bambini di Praga (foto archiv)
Bambini di Praga (foto archiv)

Do repertoáru sboru, který založil Bohumil Kulínský starší s manželkou Blankou 1. května 1973, patřila hudba lidová a populární, ale i náročné skladby vážné hudby. Děti zvládaly i písně různých národů v původních jazycích. Sborem prošly desítky tisíc dětí, převážně dívek ve věku 12 až 20 let. K muzikantské zkušenosti z Bambini di Praga se hlásí řada osobností, například zpěvačky Jana Koubková a Lenka Dusilová, herečka Marta Vančurová, spisovatelka Zdena Salivarová-Škvorecká či zpěváci Petr Janda, Jiří Korn a David Koller.

Počátky pěveckého tělesa spadají do roku 1943, kdy Bohumil Kulínský starší (zemřel v roce 1988) založil na Ostravsku soubor Hrabůvských zpěváčků. Později řídil Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu (Kulínčata). Ke ztrátě prestiže i faktickému konci tělesa přispěla aféra jeho sbormistra Kulínského mladšího, který byl v roce 2004 zatčen a obviněn ze zneužívání sboristek. Po vleklém procesu byl odsouzen na pět a půl roku roku vězení, v červnu 2011 byl podmíněně propuštěn.

Bohumil Kulínský (foto archiv)
Bohumil Kulínský (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat