Zvenku vypadá hezky, uvnitř jsou třeba velké opravy. Severočeské divadlo čeká rekonstrukce

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem začne s opravami historické budovy. V havarijním stavu je technologie, která zajišťuje bezpečnost provozu. Krajští zastupitelé dnes schválili zvýšení příspěvku o 10,3 miliony korun. Stejnou částku dá divadlu letos navíc také město Ústí. V dalších letech pomohou kraj a město se zvýšením mezd umělcům.

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)
Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)

„Čekali jsme, jak to dopadne na obou zastupitelstvech, abychom mohli začít,“ řekl ředitel divadla Miloš Formáček. „Jednou z podmínek výběrového řízení je, aby se nutné opravy stihly v období prázdnin. Budeme dělat vše pro to, aby sezona mohla v září začít,“ dodal.

Investovat bude divadlo nejprve do zajištění bezpečného chodu budovy. V havarijním stavu je podle Formáčka nouzové osvětlení. „Na něj navazují věci, které se týkají bezpečného provozu,“ uvedl. Postupně chce divadlo také vyměnit technologii. Ta současná podle ředitele odpovídá sedmdesátým letům minulého století. „V úterý odstartujeme výběrové řízení,“ řekl.

„Divadlo vypadá hezky zvenku, ale to zázemí potřebuje nutně velké úpravy,“ zdůvodnil zvýšení příspěvku hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)
Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)

Divadlo získá schváleným dodatkem smlouvy jistotu minimálně do roku 2020, právě do té doby se město a kraj o podporu divadla podělí. Vedle peněz na nutné investice se město i kraj zavazují k podpoře provozu divadla do roku 2020. Každý rok by scéna měla dostat na 60 milionů korun, kraj a město mají dávat po 30 milionech ročně. „Mzdy by měly být adekvátní dnešním životním nákladům, proto by zvýšení ročního příspěvku mělo sloužit i k posílení mezd,“ uvedl hejtman.

Platy v Severočeském divadle opery a baletu jsou podle ředitele na velice nízké úrovni. „V průměru jsou ty platy o 2000 až 4000 korun nižší než v jiných divadlech. Jedné nastupující tanečnici z Itálie jsem teď dával plat 13.000 korun hrubého. To má pak vliv na fluktuaci pracovníků,“ řekl Formáček. „Zatím máme pro koho hrát a někdo nás chce, mladí u nás hledají praxi, ale pak, když získají zkušenosti, odcházejí do větších divadel,“ dodal.

Severočeské divadlo se zaměřuje především na operu, balet a operety. Dováží i představení činoherních divadel z jiných měst.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat