Nevěsta prodaná do ciziny

Zámek Liteň zapůjčil fotografie Jarmily Novotné pro příznačně nazvanou výstavu Nevěsta prodaná do ciziny mapující historii nejznámější opery Bedřicha Smetany v zahraničním kontextu. Výstavu pořádá Národní muzeum – Muzeum B. Smetany, kde ji bude možné navštívit od 6. března 2019 do 2. listopadu 2020.
Jarmila Novotná jako Mařenka, Prodaná nevěsta (foto Josef Heinrich / zdroj Festival J. Novotné)

Expozice představí operu Prodaná nevěsta od jejího prvního provedení v cizině ještě za Smetanova života (roku 1871 v Petrohradě) či okolnosti jejího triumfu na Mezinárodní hudební a divadelní výstavě ve Vídni (1892), který ji otevřel cestu do světa. Rok po tomto úspěchu uvedlo operu Divadlo na Vídeňce, a v rychlém sledu následovaly další zahraniční scény.

Prodaná nevěsta se vydala na cestu kolem světa. Během devadesátých let 19. století byla uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. V zámoří ji v roce 1909 uvedla Metropolitní opera (tehdy se hrála v německém překladu). Jako Mařenka zde zazářila pražská rodačka, sopranistka Ema Destinnová. O uvedení opery na této prestižní scéně se zasloužila společně s dirigentem Gustavem Mahlerem. Jarmila Novotná ji pro Metropolitní operu nastudovala v roce 1941 v anglickém překladu. Výstava se dotkne také novodobých významných nastudování, mj. pařížského z roku 2008 i uvedení v Mnichově v prosinci roku 2018.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]