Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 27. května do 2. června 2019? Představíme vám program Pražského jara, které se pomalu chýlí ke konci. Podíváme se však i na ostatní pražské události, nezapomeneme vám osvětlit program koncertů Filharmonie Brno, Pražského filharmonického sboru, Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Hradec Králové, Severočeské filharmonie Teplice, Barocco sempre giovane nebo Collegia Mariana. A v závěru pro vás máme samozřejmě i novinky z rádia Classic Praha.

William Christie – Pražské jaro (foto © Ivan Malý)

Pražské jaro
V podělí 27. května 2019 (20:00 hodin) v DOX+ vystoupí Ensemble intercontemporain, za dirigentský pult se postaví Julien Leroy a na bicí nástroje orchestr doprovodí Gilles Durot. Na tomto koncertu zazní dvě horké novinky – pár měsíců po světové premiéře v Los Angeles bude na evropském kontinentu poprvé uvedeno nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1 s virtuózním partem sólových bicích. Dále jsou na programu díla, která se z perspektivy současné hudby vlastně již počítají ke klasickému repertoáru – Freie Stücke Jörga Widmanna z roku 2002 a Corrente Magnuse Lindberga zkomponované roku 1992.

V ten samý den je v rámci festivalu naplánován koncert i ve Dvořákově síni Rudolfina, a to od 20:00 hodin. Představí se zde Les Arts Florissants s Williamem Christiem a violoncellista Cyril Poulet. V programu zazní Haydnova Symfonie g moll Hob.I:83 „Slepička“ a také jeho Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 D dur Hob.VIIb:2, Mozartova Sinfonia in B a na závěr Haydnova Symfonie č. 82 C dur Hob. I:82 „Medvěd“.

V úterý 28. května 2019 je pro příznivce Pražského jara připraven koncert ve Smetanově síni Obecního domu (20:00 hodin). Účinkují Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Emmanuel Tjeknavorian (housle), Lucie Hilscherová (mezzosoprán) a Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem. Slyšet Prokofjevovu kantátu Alexandr Něvský patří ke strhujícím zážitkům. Její sugestivnost a dramatičnost je nadčasová. Dokazuje, jaké umělecké výše dosahovala filmová hudba před osmdesáti lety. Zazní v nastudování jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby Alexandra Vedernikova.

Středa 29. května 2019 (21:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina přinese recitál čerstvého vítěze Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni Milana Al-Ashhaba (housle). Na klavír jej doprovodí Adam Skoumal.

Koncert Orquestra de Cadaqués je připraven do Dvořákovy síně Rudolfina na čtvrtek 30. května 2019 (20:00 hodin). Za dirigentský pult se postaví Jaime Martín a doprovodí houslistku Leticii Moreno. Na programu bude jedinečná orchestrální hudba, se kterou se české publikum téměř nemá možnost běžně setkat – z per největších španělských a ibero-amerických skladatelů Albénize, Piazzolly, Fally a Arriagy.

Na pátek 31. května 2019 (18:00 hodin) je v Anežském klášteře připraven koncert talentovaných stipendistů projektu MenART pod vedením mentorů Tomáše Netopila, Ivo Kahánka a Kateřiny Kněžíkové, Beaty Hlavenkové, Terezie Kovalové a Lenky Nové. Po koncertu následuje debata o nezbytné inspiraci v uměleckém vzdělávání, zásadní roli pedagogů a podpoře těch, kteří svým výjimečným talentem výrazně vybočují z řady.

V kostele sv. Šimona a Judy je pak na ten samý den od 20:00 hodin přichystán koncert sopranistky Martiny Jankové a Barbary Maria Willi (kladívkový klavír). Čeká vás koncert s podtitulem Vídeň – Praha, naše cesta na křídlech zpěvu.

Ve Smetanově síni Obecního domu v pátek 31. května 2019 (20:00 hodin) vystoupí Česká filharmonie s dirigentem Louisem Langrée a filharmoniky na klavír doprovodí sólista Javier Perianes. Na programu je Berliozova předehra Les Francs-Juges, Ravelův Koncert pro klavír a orchestr G dur a Franckova Symfonie d moll FWV 48.

Ke dni dětí Pražské jaro připravilo 1. června 2019 (11:00 hodin) do Sálu Martinů na HAMU koncert nejenom pro mladé publikum, na kterém zaznějí oblíbené sborové písně jako Až na Sněžku s partou ježků, Vosa a bodlák či Potápěč, dále slavné kusy od předních českých autorů jako Petr Eben, Ilja Hurník či Otmar Mácha. V závěru nebudou chybět lidové písně. To vše v podání dětského pěveckého sboru Rolnička, který sklízí vavříny na světových přehlídkách.

Musica Florea a Collegium Floreum pak v sobotu 1. června 2019 (18:00 hodin) vystoupí Chrámu Matky Boží před Týnem. Dirigentem koncertu je Marek Štryncl a jako sólisté se představí Michaela Šrůmová (soprán), Sylvia Čmugrová (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor) a Marián Krejčík (bas). Na programu je Mozartova Mše C dur KV 317 „Korunovační“ a Schumannovo Requiem op. 148.

Na 20. hodinu sobotního večera je v DOX+ připraven koncert trojnásobné držitelky Grammy za nejlepší vokální jazzová alba v letech 2015, 2017 a 2018 Cécile McLorin Salvant. Na klavír jí doprovodí Sullivan Fortner.

V neděli 2. června 2019 ve Smetanově síni Obecního domu pak čeká návštěvníky festivalu koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Orchestr řídí dirigentka Alondra de la Parra a jako sólista se představí trumpetista Manuel Blanco. Program obsahuje Šostakovičovu Slavnostní předehru A dur op. 96, Harutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur a Stravinského Petrušku.

Jan Fišer (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Praha – ostatní události
V Barokním refektáři Profesního domu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na posluchače 27. května 2019 (19:30 hodin) čeká koncert houslisty Jana Fišera (který je koncertním mistrem PKF – Prague Philharmonia) a klavíristy Václava Máchy. Na programu je Chaussonova Poème op. 25, Faurého Sonáta pro housle a klavír č. 1 A dur op. 13, Martinů Sonáta pro housle a klavír č. 2 H 208 a Prokofjevovo/Fichtenholzovo Pět kusů z baletu Popelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat