New York, nová sezona Met a nejen to

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Novou divadelní sezonu zahájí Met 22. září 2014 představením Mozartovy Figarovy svatby v hudebním nastudování svého uměleckého šéfa Jamese Levina. Čerstvý sedmdesátník se loni vrátil po dvouleté nepřítomnosti do divadla plný elánu a energie. O svém návratu hovoří jako o nejradostnější události svého života. Režisérem představení je Sir Richard Eyre, který byl pozván ke spolupráci na základě svých veleúspěšných inscenací Carmen a Werthera.

Obsazení nové Figarovy svatby je hvězdné. Titulní roli vytvoří Ildar Abdrazakov v alternaci s Erwinem Schrottem. Roli Hraběte ztvární Peter Mattei a Mariusz Kwieceń, v roli hraběnky se představí Marina Pop​​​​lavskaya, v postavě Zuzanky Marlis Petersen a jako Cherubín Isabel Leonard. Dne 12. října uvede James Levine s orchestrem Met první ze série symfonických koncertů tohoto tělesa v Carnegie Hall. Jeho obsahem bude tentokráte Mozartův Klavírní koncert C dur se sólistou Mauriziem Pollinim a Mahlerova devátá Symfonie.

Na programu sezony 2014/2015 bude celkem dvacet čtyři titulů, z toho šest premiér. Druhou v pořadí bude Smrt Klinghoffera Johna Adamse. Po opeře Doktor Atomic a Nixon v Číně v roce 2011 to bude třetí dílo tohoto významného představitele hudebního minimalismu na scéně Met.Pro slavnostní novoroční představení se po mimořádném úspěchu loňského Netopýra rozhodlo vedení Met letos pro další dílo zlatého období vídeňské operety – Lehárovu Veselou vdovu. V titulní roli se představí Renée Fleming, jejím partnerem v roli Danila bude vynikající barytonista Nathan Gunn, kterého už publikum Met zná například z role Papagena, a současně také výtečný muzikálový herec (hrál například Ravenala v Lodi komediantů či Biga Bigelowa v Rodgersově a Hammersteinově Carouselu). Realizací inscenace byla pověřena znamenitá režisérka a choreografka Susan Stromann, držitelka pěti Cen Tony, dvě obdržela za režii a choreografii jednoho z nejúspěšnějších muzikálů současné Broadwaye Producentů, další tři za inscenace Kernovy Lodi komediantů, Gershwinova Crazy for You a vlastního tanečního muzikálu Contact zkomponovaného na melodie klasické i současné tvorby.

Na konci ledna stane za dirigentským pultem opět stálý spolupracovník Met Valerij Gergijev. Po úspěšných inscenacích Evžena Oněgina a Borodinova Knížete Igora, který se vrátil na jeviště Met po více než sto letech v uplynulé sezoně, bude tentokráte dirigentem večera složeného ze dvou jednoaktových oper – Jolanty Petra Iljiče Čajkovského a Bartókova Modrovousova hradu. Role Jolanty a hraběte Tristana ztvární Anna Netrebko a Piotr Beczała.

Po mimořádném úspěchu Rossiniho Popelky se na repertoáru Met objeví další z děl Gioacchina Rossiniho La donna del lago (Jezerní paní), další z belcantových oper, jež vznikla na námět románu Sira Waltera Scotta. Hlavní role jsou, stejně jako tomu bylo v Popelce svěřeny Joyce DiDonato a Juanu Diego Flórezovi, hudební nastudování má v péči úspěšný dirigent Puritánů a znalec Rossiniho díla Michele Mariotti.

Poslední premiérou sezony, která je plánovaná na 14. dubna, bude opět večer dvou oper. Je to nejslavnější dvojice titulů v dějinách žánru, Mascagniho Cavalleria rusticana a Leoncavallovi Pagliacci. Tituly se vrátí na repertoár po šesti letech. Pod taktovkou hlavního dirigenta Met Fabia Luisiho a v režii tvůrce mimořádně úspěšné inscenace Trubadúra, Sira Davida McVicara, se v rolích Turridu a Cania představí Marcelo Álvarez, v roli Santuzzy Eva-Maria Westbroek, Alfia Željko Lučić a Tonia vynikající interpret Rigoletta a Scarpii, gruzínský zpěvák George Gagnidze.Řadu lahůdek najdou diváci rovněž mezi dalšími osmnácti inscenacemi. Z italského repertoáru to bude vedle stále populární Bohémy, jež bude uvedena celkem patnáctkrát, například Verdiho Macbeth, v němž se ve skvělém hudebním nastudování Fabia Luisiho představí čtveřice protagonistů – Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić a René Pape. V Aidě, v níž v roli velekněze vystoupí slovenský basista Štefan Kocán, se jako dirigent představí Plácido Domingo. V Síle osudu se ale opět vrátí jako Don Carlo na jeviště a bude zpívat pod taktovkou Jamese Levina. Znovu se diváci budou moci setkat s Elīnou Garančou a Robertem Alagnou (v alternaci s Jonasem Kaufmannem) v Carmen. Michele Mariotti se ujme taktovky při inscenaci Lazebníka sevillského, v níž Isabel Leonard ztvární postavu Rosiny, Lawrence Brownlee hraběte Almavivu a Paata Burchuladze Dona Basilia. Na jeviště se, tentokráte v osobě Pietra Matteiho, vrací Don Giovanni, v roli Masetta vystoupí jediný český reprezentant mezi více než tři sta padesáti pěvci a pěvkyněmi, kteří jsou pro nadcházející sezonu ve svazku s Met, Adam Plachetka. V právě končící sezoně byl mezi nimi Vladimír Chmelo, který vystopupil v roli Hajného v Rusalce. James Levine bude dirigovat Wagnerovy Mistry pěvce norimberské s Johannem Bothou v roli Walthera Stolzinga a rovněž Hoffmannovy povídky, v nichž abcházká sopranistka Hibla Gerzmava, s níž jsme se mohli setkat v Praze v Bělohlávkově uvedení Glagolské mše a návštěvníci Met v postavách Antonie a Stelly, ztvární v jednom večeru všechny čtyři hrdinky a Thomas Hampson čtveřici zloduchů. V titulní roli Massenetovy Manon se diváci budou moci setkat s Dianou Damrau.

Ve vánočním období bude především pro rodiče s dětmi na repertoáru Humperdinckova operní pohádka Perníková chaloupka, která bude pro Met zcela netypicky zpívaná v angličtině v překladu Davida Poutneyho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat