Newyorský soubor Shen Yun opět slibuje jedinečný divadelní zážitek

V dnešní době existuje jen málo příležitostí vidět krásné, autentické umění, které vychází z původních tradic. Unikátní příležitost se naskytne 26. a 27. března 2016, kdy do brněnského Janáčkova divadla opět zavítá světoznámý soubor Shen Yun Performing Arts.

Posláním souboru, který založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou tvořit svobodně a nezávisle na současném čínském režimu, je obnovit tradiční čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Především prostřednictvím klasického čínského tance a hudby ztvárňují dávné příběhy a legendy, ale i příběhy o odvaze a soucitu ze současnosti.

Turné 2016 je již desátým světovým turné souboru, který se za velmi krátkou dobu stal fenoménem především na americkém kontinentu (svědčí o tom například pravidelná vystoupení v newyorském Lincoln Center či v Kodak Theater v Los Angeles) a na Tchaj-wanu. V Evropě již Shen Yun vystoupil například v londýnském Coliseu, barcelonském Gran Teatre del Liceu a v neposlední řadě také v pražské Státní opeře.

Kvalita, tradice, tvrdá práce a srdce
Elegantní dvorní dámy, které se takřka doslova vznášejí na jevišti, energičtí muži, kteří neslyšně dopadají z velkých výskoků na pódium, za tím vším se skrývá mnohaletý tvrdý trénink. Klasický čínský tanec, který soubor prezentuje, se tříbil několik tisíc let. Obsahuje fyzicky nesmírně náročné prvky pocházející z bojových umění a jeho pohyby nesou silnou schopnost vyjádření emocí. Díky tomu dokáže na jevišti znázornit jakýkoliv příběh či legendu bez jediného slova, a divák snadno pochopí, co mu umělci sdělují.

Nebeské víly s lotosovými květy (foto ShenYun.com)
Nebeské víly s lotosovými květy (foto ShenYun.com)

Příběhy však v představení Shen Yun nevyprávějí pouze tanečníci. Umělce na jevišti doprovází čtyřicetičlenný orchestr spojující výjimečnou krásu a výrazovou bohatost čínských nástrojů s majestátním zvukem nástrojů klasického západního orchestru. Celkový dojem dotváří velkoplošná multimediální projekce na pozadí scény a tanečníci se v průběhu představení mnohokrát převlékají do krásných, ručně vyráběných kostýmů inspirovaných styly jednotlivých dynastií.

Tradiční čínské hudební nástroje uprostřed západního orchestru (foto ShenYun.com)
Tradiční čínské hudební nástroje uprostřed západního orchestru (foto ShenYun.com)

U představení Shen Yun však nejde pouze o působivý audiovizuální zážitek; hlavní myšlenkou je představit publiku podstatu tradiční čínské kultury – propojenost člověka s přírodou a nebesy, pěstování ctností, moudrosti a duchovních hodnot. Sami umělci následují tuto prastarou tradici tím, že kladou důraz na rozvoj morálního charakteru a věnují se meditativním cvičením. Výsledkem je radost a silná pozitivní energie, kterou diváci popisují ve svých reakcích na představení.

Pěvečtí a hudební sólisté
Mezi jednotlivými čísly, kterých je v celém představení přibližně dvacet, najdeme i sólové výstupy proslulých zpěváků, kteří vynikají v pěveckém stylu bel canto. V jejich písních se objevují filozofické úvahy o smyslu života a hodnotách vycházejících z buddhismu, taoismu a konfucianismu, které byly po staletí nedílnou součástí čínské kultury a myšlení.

Přestože je představení každou sezonu jiné, nechybí v něm sólové vystoupení tradičního čínského nástroje erhu, kterému se někdy také říká čínské housle. Tento smyčcový nástroj má pouze dvě struny, a přesto posluchače dokáže dojmout neobyčejně širokou škálou emocí, od těch radostných až po truchlivě melancholické.

Jevištní událost
Každý rok Shen Yun vystoupí ve více než sto městech pěti kontinentů a uvidí jej přes milion diváků. Nechybí mezi nimi představitelé královských rodin či herecké a hudební celebrity (jejich ohlasy si můžete přečíst zde ). Vstupenky na představení Shen Yun v Brně lze zakoupit na cs.shenyun.com/brno nebo na telefonním čísle 728 301 050.

Udatní terakotoví válečníci (foto ShenYun.com)
Udatní terakotoví válečníci (foto ShenYun.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]