Noc divadel

V sobotu 16. listopadu se i v Česku uskuteční evropský projekt Noc divadel, do kterého je zapojeno jedenáct zemí a má šestiletou tradici. V Česku se ho zúčastní přes osm desítek souborů ze čtyřiadvaceti měst.Loňský ročník uvedl na 230 divadelních představení v 87 evropských městech. Letos se kromě České republiky připojily Belgie a Bulharsko. Mezi zapojená česká a moravská města patří například Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Litvínov, Louny, Most, Olomouc, Pardubice, Písek, Praha, Příbram, Vysoké nad Jizerou a Zlín. Všude zazní v 19:00 hodin společný potlesk.

Brněnská divadla připravila společný program na ulicích i v divadlech. “Městem projde lampionový průvod, u každého divadla se krátce zastavíme,” uvedl Ondřej Navrátil z Centra experimentálního divadla Brno.

Se zajímavým programem přijde Národní divadlo moravskoslezské, díky němuž Ostrava zažije noční představení s ozvěnami hlasů i tónů. V Západočeském divadle v Chebu si lidé vyzkouší kostýmy, stanou se maskéry či kulisáky. V Praze mohou zakusit bytové divadlo v podání spolku Kašpar z Divadla v Celetné, či nabídku studentů DAMU v Divadle Disk. Jihočeské divadlo připravilo večer v retro stylu. V Šumperku zaujmou průvodem v maskách a noční prohlídkou divadla a ve Východočeském divadle Pardubice si diváci zahrají divadlo sami.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové divadelní slavnost naváže na 17. listopad; není jediné, kdo tematicky propojí polické události s Nocí divadel. V předvečer výročí sametové revoluce se například Audience Václava Havla bude hrát v Ostravě a v pražských divadlech D 21 a Divadle v Celetné.

Národní divadlo v Praze v pondělí 18. listopadu připomene 130. výročí znovuotevření po požáru. Ve stejný den oslaví 30. narozeniny Nová scéna. Připomene to i program Noci divadel, který zve na bezplatné komentované prohlídky historické budovy i Nové scény. Na piazzetě bude večer otevřena výstava.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na