Noc divadel

V sobotu 16. listopadu se i v Česku uskuteční evropský projekt Noc divadel, do kterého je zapojeno jedenáct zemí a má šestiletou tradici. V Česku se ho zúčastní přes osm desítek souborů ze čtyřiadvaceti měst.Loňský ročník uvedl na 230 divadelních představení v 87 evropských městech. Letos se kromě České republiky připojily Belgie a Bulharsko. Mezi zapojená česká a moravská města patří například Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Litvínov, Louny, Most, Olomouc, Pardubice, Písek, Praha, Příbram, Vysoké nad Jizerou a Zlín. Všude zazní v 19:00 hodin společný potlesk.

Brněnská divadla připravila společný program na ulicích i v divadlech. “Městem projde lampionový průvod, u každého divadla se krátce zastavíme,” uvedl Ondřej Navrátil z Centra experimentálního divadla Brno.

Se zajímavým programem přijde Národní divadlo moravskoslezské, díky němuž Ostrava zažije noční představení s ozvěnami hlasů i tónů. V Západočeském divadle v Chebu si lidé vyzkouší kostýmy, stanou se maskéry či kulisáky. V Praze mohou zakusit bytové divadlo v podání spolku Kašpar z Divadla v Celetné, či nabídku studentů DAMU v Divadle Disk. Jihočeské divadlo připravilo večer v retro stylu. V Šumperku zaujmou průvodem v maskách a noční prohlídkou divadla a ve Východočeském divadle Pardubice si diváci zahrají divadlo sami.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové divadelní slavnost naváže na 17. listopad; není jediné, kdo tematicky propojí polické události s Nocí divadel. V předvečer výročí sametové revoluce se například Audience Václava Havla bude hrát v Ostravě a v pražských divadlech D 21 a Divadle v Celetné.

Národní divadlo v Praze v pondělí 18. listopadu připomene 130. výročí znovuotevření po požáru. Ve stejný den oslaví 30. narozeniny Nová scéna. Připomene to i program Noci divadel, který zve na bezplatné komentované prohlídky historické budovy i Nové scény. Na piazzetě bude večer otevřena výstava.

Napsat komentář