Nominace Oscarů 2023: John Williams boří rekordy a šest nadějí pro Tár

24. ledna 2023 byly vyhlášeny nominace na Oskara. Přímý přenos začal v půl šesté ráno losangeleského času. I Oskarům dominují – podobně jako nedávno oznámeným nominacím na ceny BAFTA – především tři snímky: Všechno, všude, najednou, Víly z Inisherinu a Na západní frontě klid.
John Williams (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)
John Williams (zdroj Mezinárodní hudební festival Český Krumlov)

Všechny tři výše zmíněné filmy jsou zastoupeny nominacemi v kategorii Nejlepší hudba, skupina Son Lux získala svou vůbec první nominaci na Oscara za film Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All At Once) a Carter Burwell si vysloužil svou třetí nominaci za hudbu k filmu Víly z Inisherinu (The Banshees of Inisherin). Justin Hurwitz si již v roce 2017 připsal dva Oscary za film La La Land, letošní nominace za film Babylon tak možná bude třetím vítězstvím.

O Oskara se bude ucházet i německý skladatel Volker Bertelmann za hudbu k filmu Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front, jde o jeho druhou nominaci).

Na rozdíl od nominací na cenu BAFTA, kde přišel John Williams za svou hudbu k filmu Fabelmanovi (The Fabelmans) Stevena Spielberga zkrátka, získal nyní svou padesátou třetí nominaci na Oskara – čímž pokořil svůj vlastní rekord v počtu nominací na Oskara pro žijícího člověka.

Zároveň získal další prvenství – ve svých devadesáti letech se zapsal do historie Oskarů jako nejstarší nominovaný (předchozími držiteli rekordu byli ve věku devětaosmdesáti let režisérka Agnès Varda, kostýmní výtvarnice Ann Rothová a scénárista James Ivory). Je také jediným člověkem v historii Oskarů, který byl nominován v sedmi různých dekádách. Naposledy získal Oscara v roce 1994 za film Schindlerův seznam a pokud cenu letos opravdu získá, stane nejstarším držitelem tohoto ocenění – 8. února totiž slaví 91 narozeniny.

V kategorii Nejlepší filmonovou píseň jsou mezi nominovanými skladba Naatu Naatu z indického filmu RRR, dále Hold my hand z filmu Top Gun: Maverick (Lady Gaga, Bloodpop a Benjamin Rice). Snímek Black Panther: Wakanda Forever byl nominován za píseň Lift me up (Black Panther: Wakanda nechť žije, autoři Tems, Rihanna, Ryan Coogler a Ludwig Göransson). Film Tel lit Like a Woman byl nominován za píseň Applause, což znamená čtrnáctou nominaci pro písničkářku Diane Warren. I v této kategorii byl nominován film Everything Everywhere All At Once a píseň This is Life od skupiny Son Lux.

Celkem šest nominací získal kontroverzní snímek Tár. Cate Blanchettová byla nominována v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon. Dále získal snímek nominace za Nejlepší film, režii, původní scénář, kameru a střih.

Výsledky budou známy 12. března 2023, kdy se v Los Angeles uskuteční 95. ročník udílení Oscarů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments