Nominacím jubilejního 30. Českého lva vládne film Il Boemo

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace jubilejního 30. ročníku cen Český lev. V rekordní konkurenci loňské filmové produkce nejvíce nominací získaly filmy Arvéd a Il Boemo, následují je snímky BANGER. a Světlonoc. O sošku Českého lva se v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů v 19 statutárních kategoriích.
Český lev (zdroj SMART Communication)
Český lev (zdroj SMART Communication)

V pořadí 30. ceny Český lev budou slavnostně předány 4. března 2023 od 20:10 hodin v přímém přenosu České televize na ČT1 z pražského Rudolfina. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka.

Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných předvýběrovou komisí ČFTA, 16 televizních děl, 9 animovaných a také 10 krátkých filmů, které rovněž vybrala předvýběrová komise ČFTA. Hlasování probíhalo od 1. prosince 2022 do 8. ledna 2023.

Nejvýše akademici ocenili 12 nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu přezdívaného “malostranský ďábel”. S počtem 11 nominací vstupuje do závěrečného klání historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka.

Za film Il Boemo může získat Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli Barbara Ronchi za ztvárnění operní pěvkyně Cateriny Gabrielli a Lana Vlady. V kategorii nejlepší herec v hlavní roli může získat ocenění představitel Josefa Myslivečka Vojtěch Dyk. Soška Českého lva za nejlepší režii může v březnu putovat do rukou Petru Václavovi.

V kategorii nejlepší hudba má hned dvě želízka v ohni slovenský skladatel, muzikant a producent Jonatán Pjoni Pastirčák. Společně s předním představitelem elektronické hudby u nás Ondřejem Mikulou (Aid Kid) je autorem hudby k filmu Arvéd a s francouzským hudebníkem a skladatelem Robinem Coudertem má na svědomí hudbu k filmu Světlonoc. Na své konto si další sošku Českého lva může připsat skladatel, hudebník a producent Jan P. Muchow za hudbu k filmu Slovo. Další výrazný představitel elektronické scény u nás, producent a skladatel Oliver Torr svůj rukopis výrazně otiskl ve filmu BANGER. Klavíristka, zpěvačka, skladatelka a producentka Beata Hlavenková může Českého lva získat za hudbu k minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje.

Ve spolupráci se streamovací platformou DAFilms připravuje ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy bude možné zhlédnout online. Součástí přehlídky budou i rozhovory s tvůrci a programový speciál složený z vítězných filmů třicetileté historie Českého lva. Filmové přehlídky k Českému lvu chystají i síť kin Cinestar a kino Edison Filmhub.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments