Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přibližuje jeho dětství

Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se poprvé otevře ve zkušebním režimu v pátek. Rekonstrukce většiny částí bývalé hospodářské usedlosti, jejímiž majiteli jsou Lobkowiczové, je hotová. S dokončením poslední části, kterou je návštěvnické centrum, se počítá v létě. Dům bude fungovat nejen jako významná kulturní památka, ale také jako muzeum a kreativní centrum.
Rodný dům Antonína Dvořáka – projekt (zdroj Rodný dům Antonína Dvořáka)
Rodný dům Antonína Dvořáka – projekt (zdroj Rodný dům Antonína Dvořáka)

“Bez Nelahozevsi by Dvořák nebyl Dvořákem, inspirovaly ho lodě na řece, vlaky, kostel, kde zpíval, kantor, který ho učil hrát na housle, malá hospůdka a taneční sál, v jejichž těsné blízkosti se narodil,” řekl za organizaci House of Lobkowicz William E. Lobkowicz.

Expozice v několika místnostech návštěvníkům přibližuje atmosféru Dvořákova domova v polovině 19. století, kdy mu bylo jedenáct let a součástí domu byla i hospoda. Přímo z Dvořákova dětství se podle hlavní kurátorky expozice Eleonore Kinsky velké množství předmětů nedochovalo. Většina věcí v muzeu tak sice pochází z daného období, ale nepatřily Dvořákovi. “Dochoval se jeden předmět, který budeme mít jako zápůjčku, a to je náboženská knížka, kterou zároveň dostal od prince Lobkowicz jako dárek k dokončení místní školy,” řekla Kinsky. Součástí expozice je pak i několik předmětů z Dvořákovy dospělosti, například dýmka, holba nebo hrací karty. Část expozice v přízemí je přímo v místnostech, které Dvořákovi obývali, a v bývalém tanečním sále. Místnosti v horním patře se zaměřují na obec a okolí.

Pro expozici nejsou podle Kinsky tím nejdůležitějším předměty, ale samotný objekt a hudba. Stěžejním je proto audioprůvodce, který lidem zprostředkuje kvalitní poslech skladeb i mluvený doprovod. V objektu je 100 zastavení, takzvaných terčíků, které audioprůvodce po přiložení načte, k dispozici budou v češtině, angličtině a němčině.

Významnou částí programu muzea budou edukační programy, které naplno začnou od září, zatím jich je připraveno šest. “Celé muzeum je koncipováno jako centrum vzdělávání a kultury, a to samozřejmě hravou formou,” řekla ředitelka edukačních programů House of Lobkowicz Dita Bakerová. Jedním z programů je například Melodie dětství. “Jedná se o vycházku s průvodcem po Nelahozevsi, kde se návštěvníci seznámí s místy, která mohla inspirovat malého Toníka pro jeho budoucí tvorbu,” doplnila Bakerová. Spuštěna bude i mobilní aplikace “Když Toník běhal po venku” určená jednotlivcům i skupinám. Programy budou určené zejména dětem základních škol, připravuje se ale například i zpracování maturitních témat.

Od roku 1958 jsou budovy Dvořákova rodného domu zapsané jako kulturní památka. Organizace převzala správu budovy v roce 2019. Investice do rekonstrukce výrazně překročila 100 milionů korun. House of Lobkowicz tvoří pět subjektů, které kolektivně spravují, ochraňují a pečují o kulturní dědictví Lobkowiczkého majetku a sbírek. Jejich dlouhodobým cílem je sdílet Lobkowiczké sbírky se světem.

Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevsi a jako prvorozený syn měl původně převzít otcovu řeznickou živnost. Byl ale také veden k hudbě a brzy začal hrát na housle. Jeho mimořádný talent rozpoznal učitel v nedalekých Zlonicích Antonín Liehmann. Od Dvořákovy smrti letos 1. května uplynulo 120 let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments