Nová scéna chystá Human Locomotion

Známou a pro vývoj fotografie klíčovou postavou britského fotografa a vynálezce Eadwearda Muybridge se zabývá vizuálně pohybová inscenace Human Locomotion, jejíž premiéru připravuje na 6. února Nová scéna Národního divadla. Režie se chopil renomovaný tandem SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Přizvali choreografa Jana Kodeta, scénografa Jakuba Kopeckého a hudebníka Petra Kalába, oznámil mluvčí Nové scény Jan Mocek.Název projektu odkazuje ke slavné fotografické sérii Animal Locomotion fotografa Eadwearda Muybridge, od jehož smrti uplyne letos sto deset let. Právě on se stal inspirací a objektem pro tvůrce multimediálního divadla. Jeho vynálezy, jimiž zdokonalil možnosti zachycení pohybu, totiž byly pro další vývoj fotografie, filmu a tím i všech vizuálních médií zásadní.

Podle Kukučky sice Muybridgeovo jméno lidem příliš mnoho neříká, ale alespoň nějakou jeho fotografickou sérii pravděpodobně viděl skoro každý. „Nejzajímavější není ani tak to, co prožil, ale že žil v prostředí a době, které byly něčím charakteristické a on je jejich reprezentantem,“ uvedl. Byla to éra zlaté horečky, horečného objevování a následného zpeněžování objevů. Šlo o honbu za čímkoli: za prvenstvím, okamžitým patentem a ziskem, co nejrychlejším naplněním amerického snu.

Tato horečnatá činorodost je přítomna v Muybridgeově životě i v postavách lidí, které měl kolem sebe,“ doplnil Lukáš Trpišovský.

Inscenace vzniká jako komorní alternativní projekt na pomezí současného tance a divadla. Kromě tanečníků, z nichž někteří budou spolupracovat s Laternou magikou poprvé, se na něm podílí i činoherci. Hlavní roli ztvární Marek Daniel, jeho ženu Zuzana Stavná a postavu majora Jakub Gottwald. Muybridgeova snaha zdokonalit fotografickou závěrku, která se odehrála na pozadí sázky o pohyb koně, byl pro inscenátory klíčem k uchopení jeho osobního života.

Právě kvůli této sázce se začal zabývat zdokonalováním fotografie a zaznamenáváním pohybu, aby mohl dokázat, že kůň má opravdu v jistém okamžiku všechny čtyři nohy ve vzduchu,“ vysvětlil Kukučka.

Když se Muybridge dozvěděl, že mu je žena nevěrná a syn není jeho, podnikl náročnou cestu lodí, vlakem, dostavníkem a ještě na koni, aby milence chladnokrevně zastřelil. Přitom mu prý řekl: „Dobrý den, jmenuji se Eadweard Muybridge a zde je moje odpověď na váš dopis mé ženě.“

Premiéru doplní na podestě Nové scény výstava zkoumající fenomén Muybridge optikou internetu a nabídne to nejzajímavější, co lze k tomuto tématu dohledat.

Foto ND 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky