Nová sezóna Janáčkovy filharmonie přinese úchvatná symfonická díla
Na vzniku katalogu se podílela fotografka Dita Pepe
První nepřehlédnutelnou novinkou sezóny 2019/2020 je vzhled a celková koncepce programového katalogu. Podstatnou měrou se na jeho přípravě i vzniku podílela významná česká fotografka Dita Pepe. Programovou nabídku doplňují nejen její fotografie interpretů, orchestru, jeho členů, ale také archivní snímky z pozůstalosti Leoše Janáčka, z archivu Janáčkovy filharmonie i rodinných alb některých jejích hráčů.
„Hledali a nacházeli jsme paralely mezi životem a dobou skladatele a životem lidí, kteří jsou s Janáčkovou filharmonií spjatí v současnosti. Byli jsme vedení cílem zprostředkovat pohled do nitra filharmonie, která se tak více otevírá posluchačům,“ říká o průběhu přípravy programového katalogu manažerka marketingu JFO Petra Javůrková.
Mistrovská symfonická díla a špičkoví sólisté
Nová sezóna nese číslo 66, o kterém se mj. říká, že je číslem mistrovským spojeným s radostí a kreativitou. Jsou to atributy, jež mistrovskému ostravskému orchestru přinášejícímu do lidských duší prostřednictvím hudby radost, právem přísluší.
Hlavním pilířem jsou symfonické cykly, které přinesou úchvatné symfonie Dvořáka, Šostakoviče, Mahlera, Beethovenovu Eroicu nebo proslulou Berliozovu Fantastickou symfonii, velkolepou Offenbachovu fresku či „ptačí“ koncert. Samozřejmě nebudou chybět ani koncerty pro housle, klavír a další sólové nástroje v interpretaci, jak se již v Ostravě stalo zvykem, špičkových sólistů včetně dvou vítězů prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu – klavíristy Lukáše Vondráčka a již zmíněného Sergeye Khachatryana.
Jak vzniká dramaturgie a jak probíhá výběr interpretů
A proč zrovna vybrané skladby a pozvaní interpreti? Ředitel JFO Jan Žemla popisuje genezi dramaturgie a výběr hostujících umělců těmito slovy: „Snažím se vžít do role posluchače a představit si, že sám sedím v sále a poslouchám daný koncert, hodnotím ho a prostě si užívám hudbu. Mým pravidlem se postupem let stalo nedělat žádné umělecké kompromisy, nezařazovat skladby či interprety, o nichž nejsem úplně přesvědčen.“
Návrat Tomáše Kluse
V 66. sezóně se posluchači dočkají i pokračování oblíbených komentovaných koncertů z cyklu Láska na první poslech. Tentokrát to bude „průzkum“ hudby z geografického hlediska – s návštěvou Španělska, ale i zemí zámořských, exotických krajin Východu, severní Evropy a Ruska.
V Multifunkční aule Gong, která se stala domovem řady crossoverových koncertů, se v této sezóně představí další čtyři zajímavé projekty. Na místo činu se po úspěšném debutu v únoru 2018 vrací charismatický zpěvák Tomáš Klus a jeho Cílová skupina. Druhým navrátilcem je Ondřej G. Brzobohatý a tuto dvojici doplní dva „nováčci“ – Janek Ledecký a David Koller.
Mladí talentovaní hudebníci opět dostanou příležitost v cyklu koncertů příznačně nazvaném Jeunesses musicales aneb Hudební mládí. A pro rodiny s dětmi je tu oblíbený Rodinný cyklus, kterému budou patřit čtyři nedělní odpoledne plná vtipných scének stálých průvodců Olinky a Vládi doplněných krátkými hudebními ukázkami.
Komorní cyklus s Federicem Collim s La Scala String Quartetem
K úplnému výčtu jednotlivých koncertních řad zbývají už jen dvě komorní. Mezi hosty komorního cyklu se objeví více zahraničních interpretů. Vrátí se např. vynikající italský pianista Federico Colli, který tentokrát přijede se smyčcovým kvartetem složeným z hráčů orchestru slavné milánské La Scaly. Samostatná řada klavírních recitálů vznikla před třemi lety a prakticky okamžitě si získala mimořádnou oblibu u publika. To svým uměním potěší – Marian Lapšanský, Alexei Volodin, Pierre Laurent Aimard (s překvapivou dramaturgií) a Paul Lewis (špičkový interpret Schuberta a Brahmse). Kromě koncertní činnosti se Janáčkova filharmonie zaměřuje také na „výchovu“ nových posluchačů prostřednictvím stále rostoucí nabídky edukačních aktivit pro všechny věkové kategorie – od nejmenších až po ty dříve narozené.
JFO se vrací do Opavy
Janáčkova filharmonie obnovila tradici abonentních koncertů symfonické hudby v Opavě, které provozovala ve Slezském divadle Z. Nejedlého v 70. a 80. letech minulého století. Abonentní cyklus byl zahájen dubnovým koncertem se sólistou Lukášem Vondráčkem, opavským rodákem v architektonicky mimořádném prostoru – kostela sv. Václava. Na dalších koncertech se představí čeští i zahraniční interpreti stejně jako dirigenti světových jmen.
Filharmonie na cestách
Reakcí na stále stoupající prestiž ostravského orchestru je i rostoucí počet pozvánek k účasti na tuzemských i zahraničních hudebních festivalech. V uplynulé sezóně podnikl orchestr významné turné do Polska, aby se zde inspiroval architekturou a také akustickými kvalitami tamních nedávno postavených koncertních sálů. Tyto cenné zkušenosti se bude snažit zúročit při plánované výstavbě svého nového sídla. V sezóně 2019/2020 jej čeká prezentace opět v Polsku – tentokrát na hudebních festivalech v Lusławicích a v Cieszyně a dále bude zahajovat Janáčkův festival a uzavírat Svatováclavský hudební festival. Na podzim se pak chystá na důležité týdenní turné do Jižní Koreje.
Hlavním cílem Janáčkovy filharmonie Ostrava však stále zůstává, co nejlépe zprostředkovávat posluchačům nezapomenutelné hudební zážitky na všech koncertech doma i za hranicemi.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]