Nové divadlo v Plzni má velké technické problémy

Nové divadlo v Plzni, jehož stavba stála zhruba miliardu korun a které bylo otevřeno v září, má problémy s technologiemi. Jednou kvůli tomu muselo zrušit představení. Problémů ale byly od září desítky a komplikují zkoušky i představení, což vede k nervozitě divadelníků a nespokojenosti diváků, řekl dnes zastupitelům Plzně ředitel divadla Martin Otava. Město a lidé z divadla chtějí proto příští týden jednat o reklamaci se zástupci stavební firmy Hochtief a s dodavatelem technologie Bosch Rexroth, uvedl primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).“Bojujeme s tím, všechny mechanické části fungují, jsou v pořádku, ale technologie jsou ovládány dálkově po serverech z Německa, tak to funguje po celé Evropě,” řekl Otava. Problém je podle něj v tom, že když se v nějaké části objeví chyba, resetuje se celý složitý systém. I když divadelníci okamžitě hlásí problémy německé centrále, odstranění závad a nastartování systému trvá nějakou dobu. Závady narušují plán zkoušek i představení. Novou technologii mají podle ředitele také divadla ve Stockholmu a ve Vídni a potýkají se s podobnými problémy.

“Jen v září a říjnu jsme málem odpískali 12 představení,” řekl Otava. Musel vyjít před oponu a promluvit k divákům. Divadelníci byli podle něj zpočátku trpěliví, protože vědí, že nové technologie a divadlo se musejí sžít, atmosféra je ale už napjatá, negativně reagují i diváci. Od začátku listopadu do dneška mělo divadlo dalších 15 kolapsů systému, nefungovala například točna a 5. prosince se muselo představení z technických důvodů zrušit. Navíc dodavatel dálkově bez vědomí divadelníků vypnul jeden z bezpečnostních prvků, který hlídá, aby například zajíždějící stůl neskřípl a nezranil herci na jevišti nohu. Čidlo bylo vypnuté týden, dodavatel ho odpojil prý z obavy, aby se nezhroutil celý systém, dodal Otava.Kromě problémů s technologiemi městu hrozí, že nedostane celou dvousetmilionovou dotaci z Evropské unie. Regionální operační program nechce proplatit část peněz kvůli tomu, že město bez souhlasu upravila projekt stavby. Město ještě podle Šindeláře neproplatilo všechny faktury za divadlo, s dodavatelem řeší nesrovnalosti.

Foto DJKT / Jan Kaše

Komentáře “Nové divadlo v Plzni má velké technické problémy

  1. Vše zlé je vždy pro něco dobré. Doufám, že Smetanova Libuše, což bude dramaturgický čin v Plzni v roce 2015, bude přesunuta do Velkého divadla J. K. Tyla. Jedno z nejkrásnějších divadel ve střední Evropě se pro Libuši mnohem víc hodí, než Nové divadlo, které je fakt jen enormně drahá náhrada za Komorní divadlo. Kdo pamatuje Malé divadlo v Plzni, bude na věky litovat jeho demolici, kdy muselo ustoupit výstavbě nových komplexů. Plzeň má své nádherné novorenesanční divadlo, kterému se nic nevyrovná, ani kdyby nestálo jen jednu, ale pět miliard.

Napsat komentář