Nové horizonty SOČRu pokračují ruským programem s Ghindinem

Abonentní řada Symfonického orchestru Českého rozhlasu s podtitulem Nové horizonty pokračuje 16. února ve Smetanově síni Obecního domu programem z děl ruských skladatelů. Populární Koncert č. 1 b moll od Petra Iljiče Čajkovského přednese ruský klavírista Alexander Ghindin. Dále zazní symfonická suita z baletu Pták Ohnivák od Igora Stravinského a Skrjabinův opus Prométheus – Báseň ohně.Rozhlasoví symfonici vystoupí pod taktovkou arménského dirigenta žijícího ve Francii Vahana Mardirossiana. Klavírní part ve Skrjabinovi zahraje Stanislav Gallin a symfoniky doprovodí Pěvecký sbor Carmina Bohemica pod vedením Věry Hrdinkové.

Ghindin se stal v sedmnácti letech v roce 1994 historicky nejmladším laureátem na Mezinárodní Čajkovského soutěži v Moskvě. Druhou příčku vybojoval o pět let později v soutěži Královny Alžběty, vítězství si přivezl z Mezinárodní soutěže v Clevelandu nebo v brazilské Santa Catarině.

„Zaujalo mne jeho absolutně ‚bezlimitní‘ hraní. Myslím tím výkon, kdy technická úskalí interpretovaného díla jednoduše neexistují, protože klavírista zvládá nástroj bez jakýchkoli obtíží. Sašovo plné soustředění na obsahový výklad díla bylo fascinující, ať už v pasážích, kde na sebe klavír strhává veškerou pozornost, nebo v místech, kde se podřizuje orchestrálnímu sdělení,“ vzpomínal ředitel rozhlasových symfoniků Jan Simon na Ghindinovo vystoupení s jeho rozhlasovým orchestrem na dnes již neexistujícím festivalu Pražský podzim.

Večerem provedou moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava. Nová koncertní řada s názvem Nové horizonty chce netradiční dramaturgií objevit nové posluchače. Zahajovací večer cyklu se uskutečnil loni 13. října a nabídl spojení symfonického orchestru a jazzového big bandu.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky