Nové online přenosy nabídnou i již derniérované sólo Spitfire Company

Nabídka online streamů představení, která byla nebo jsou na repertoáru tanečních souborů, se stále rozšiřuje. Přinášíme nové tipy, jak si zpříjemnit domácí karanténu.
Markéta Vacovská, Petr Boháč: One Step Before the Fall (foto Vojtěch Brtnický)

Divadlo Ponec dnes večer 2. dubna zpřístupní na svých stránkách záznam jednoho z nejúspěšnějších projektů, který se na jejich půdě objevil, inscenace One Step Before the Fall. Zhlédnout je bude možné jen do půlnoci, jde o další z aktivit, které Ponec vyhlásil pod souhrnným heslem „Pusťte si tanec domů!“.

Vysílání můžete sledovat na stránkách inscenace: https://divadloponec.cz/cs/ponec-online-one-step-fall, můžete si také zakoupit virtuální vstupenku.

One Step Before the Fall je inscenace inspirovaná životem sportovce a aktivisty Muhammada Aliho, který je známý i jako jedna z osobností, která bojovala s Parkinsonovou nemocí. V představení pro sólovou tanečnici a živou hudbu Lenky Dusilové se Ponec proměnil v boxerský ring, ve kterém performerka bojuje nejen s imaginárním nepřítelem v boxerském ringu, ale také s kradmými příznaky choroby, která má mj. daleko vážnější a rychlejší průběh zhoršování u mladších generací, než když se projeví jako jedna z chronických chorob vysokého věku. Lidé mají také tendenci zaměňovat diagnózy nemoci Parkinsonovy a Alzheimerovy, ale jde o zcela odlišné poruchy, Alzheimerova postihuje už od začátku kongnitivní funkce, kdežto Parkinsonova narušuje motoriku (i když se přidá řečová porucha, je to známka nemožnosti ovládnout mluvidla, nikoli neschopnosti slova v mysli formulovat), intelekt bývá dlouho uchráněn, ale o to horší je pro pacienta sledovat v plném duševním zdraví rozvoj nemoci ve vlastním těle.

Pro představu o inscenaci si můžete připomenout jednu ze starších recenzí publikovanou z festivalu Malá inventura 2014 zde. V inscenaci tehdy vystupovala Veronika Knytlová. Původní tanečnicí a současně choreografkou je Markéta Vacovská, která se díky této performanci stala Tanečnicí roku 2013 a s režisérem Petrem Boháčem si odnesli také Cenu Divadelních novin. Inscenace vznikla pod hlavičkou souboru Spitfire Company.

420PEOPLE – The Watcher (foto Pavel Ovsík)

420POEPLE také online
Ale teprve od včerejška. Na Mall.tv si můžete pustit záznam úspěšné inscenace 420PEOPLE The Watcher, vysílání bylo spuštěno 1. dubna odpoledne, ale není to apríl – a vidět jej můžete stále! Jde o jednu z nejdynamičtějších choreografií Václava Kuneše pro jeho soubor, která vznikla v minulé sezoně ve spolupráci s kapelou Please The Trees, jejichž přítomnost na scéně dodává představením unikátní atmosféru. Oslava tance, pohybu a schopností lidského těla, na které v moderní přetechnizované době zapomínáme, představení, které není potřeba nijak detailně analyzovat a hledat v něm spoustu vrstev a tajných sdělení, ale jen je vnímat a nechat se prostoupit energií tanečníků. V nekrizové době je uváděno v holešovické La Fabrice.

Dívat se můžete zde a soubor podpořit také na portálu Donio, který je s vysíláním propojen:

https://www.mall.tv/kulturazije/tanecni-soubor-420people-the-watcher-1-4-16-00

 

Vzpomínka na Tanec Praha
Nebudete-li mít současného tance ještě dost, můžete se podívat na záznam představení Batsheva Dance Company Last Work, v choreografii šéfa slavného izraelského souboru Ohada Naharina. Nejde o oficiální koronavirovou karanténní akci, ale fanouškovský upload, i tak ale v dnešních časech potěší. Představení je záznam z roku 2017 z hostování v Paříži, ale my si můžeme při něm vzpomenout na návštěvu souboru v Praze, kam byl pozván na festival Tanec Praha v roce 2015. Připomeňme si, jaké představení jsme mohli před pěti lety vidět v Hudebním divadle Karlín, kde Tanec Praha představuje největší hvězdy svého programu.

Jestli také budete během karantény každý pátý den přikupovat od svého operátora data na mobilní internet, nebojte se, nejste v tom sami. Ale kdo by odolal?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat