FOK zveřejnil program 86. sezóny

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK na svém webu zveřejnil program 86. koncertní sezóny a 1. 4. v 8 hodin zahájí online prodej vstupenek a abonmá.
Tomáš Brauner a FOK (foto Petr Dyrc)

„Jsme si vědomi, jaké starosti přináší epidemie, ale tím spíše – na žádost i mnohých našich posluchačů – zveřejnění sezóny neodkládáme a zůstáváme u termínu, na který jsou naši fanoušci zvyklí. Přinášíme tím mj. zprávu, že svět bude zase normální,“ řekl Daniel Sobotka, ředitel FOK. „Sezóna 2020/2021 bude první s Tomášem Braunerem jako šéfdirigentem. Přichází nový koncertní mistr Roman Patočka. Pokud všechno dopadne, jak má, stráví FOK měsíc od poloviny února do poloviny března na turné po Spojených státech amerických. To je jen několik zásadních momentů, které modelovaly obsah toho, co budeme hrát.“

Vážím si mimořádných uměleckých hvězd v tomto souboru, které pravidelně sklízí zasloužený potlesk diváků, ale taky všech, kteří sice nejsou vidět na pódiu, ale během každého koncertního večera dávají do pohybu celou organizační ‚symfonii’. Přeji za sebe i celou Radu hl. m. Prahy, aby nadcházející koncertní sezóna byla úspěšná,“ uvedla Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.

Sezónu FOK zahájí 16. a 17. září 2020 v Obecním domě, a to Inauguračním koncertem nového šéfdirigenta Tomáše Braunera. „Ve své pozici bych velmi rád navázal na tradici vážených českých šéfdirigentů FOK, jakými byli Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter a Jiří Kout. S orchestrem Vám s radostí přiblížíme české skladatelské osobnosti nové generace, a jakožto ‚kovaný‘ Pražan si dovolím přislíbit i skladby věnované přímo mému rodnému městu,“ nastínil svoji vizi Tomáš Brauner, kterého v 86. sezóně s FOK čeká 12 abonentních a dva mimořádné koncerty.

Od září k orchestru nastoupí na pozici koncertního mistra houslí Roman Patočka, a připojí se tak ke koncertním mistrům Ritě Čepurčenko, Miloši Jahodovi a Liběně Séquardtové. Publiku se mimo jiné představí jako sólista; v květnu 2021 zahraje Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka, se kterým zvítězil v konkurzu.

V sezóně se objeví další vynikající sólisté, např. Thomas Hampson, Vadim Repin, Maisky Trio, Lise de la Salle, Angela Hewitt, Radek Baborák, Petr Migunov, ve wagnerovském programu vystoupí hvězdní pěvci Camilla Nylund, Simon O’Neill a René Pape. Speciálním hostem sezóny je Orchestre symphonique de Montréal s šéfdirigentem Kentem Naganem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat