Nové opery i multimediální projekty Opery Schrattenbach

Nové opery, multimediální projekty, ale i workshopy nabídne letošní ročník festivalu Opera Schrattenbach, který pořádá Univerzita Palackého a olomoucký soubor Ensemble Damian. Přehlídka se uskuteční od 2. listopadu do 9. prosince. Tři koncerty zaměřené na slovenskou hudbu připomenou sté výročí založení Československa. Festival nese jméno olomouckého biskupa, kardinála a neapolského místokrále Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660 až 1738), který byl velkým příznivcem umění a zejména hudby.
Vít Zouhar

Pěvci a komorní i vokální soubory vystoupí v Uměleckém centru a Husově sboru. Novinkou bude například nové nastudování komorní opery Emila Viklického Oráč a smrt. “V novém hudebním nastudování dirigentky Emy Mikešové budou excelovat pěvci Michaela Zajmi a Aleš Briscein,” uvedl prorektor UP Vít Zouhar z pořádající katedry hudební výchovy pedagogické fakulty. Druhou novinku bude podle něj Love songs, intimní operní ambient o podobách lásky z dílny srbsko-kanadské skladatelky Any Sokolovićové.

Festival nabídne i dva projekty Víta Zouhara, které se pohybují na pomezí hudebního divadla, inscenace a opery. Speciálně pro prostory Uměleckého centra a samotný festival vznikla nová hudebně – vizuální hra NAD HLA VOU, kterou muzikolog Zouhar připravil společně s multimediálním umělcem Tomášem Hrůzou. Druhý projekt nese název EUOUAE.

Přehlídka představí i letos nové skladby operních žánrů i reprízy, které se staly pevnou součástí festivalového repertoáru. “Marek Keprt z katedry muzikologie filozofické fakulty vytvořil pro letošní přehlídku novou verzi skladby Když vážkobdění vychmyřuje svit. Provede ji v premiéře s Potestatem trio,” podotkl Zouhar.

Festival se uskuteční počtrnácté a jeho součástí budou dva workshopy. První z nich, který je určen malým klavíristům, povedou klavíristé a pedagogové Tomáš Boroš a Ivan Šiller. Druhý workshop nabídne Veni Academy a soustředí se na interpretaci otevřených partitur. Programové spektrum festivalu letos rozšíří křest knihy muzikoložky Univerzity Palackého a interpretky Jany Spáčilové s názvem Hudba na dvoře olomouckého biskupa Schrattenbacha, která je zaměřena na patrona festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]