Nové varhany pro svatovítskou katedrálu byly výzvou i pro zkušeného mistra
“Jsou to jedny z největších varhan postavených na Pyrenejském poloostrově,” prohlásil Grenzing o svém díle, které je třináct metrů vysoké, váží čtyřicet tři tun a má pět tisíc sedm set píšťal. Varhany stavěl se svým téměř dvacetičlenným týmem tři roky.
“Ve španělském El Papiol ještě proběhnou dílčí práce na varhanní konstrukci, zatímco v Praze se finalizuje podoba a systém zavěšení křišťálových elementů, které varhany ozdobí. Souběžně s tím je ve fázi projektové přípravy stavební úprava kúru, na němž bude nový nástroj v katedrále sv. Víta umístěn,” uvedl za Nadační fond Svatovítské varhany Šimon Slavík.
Varhany dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který se inspiroval tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.
Grenzing vyhrál na zhotovení varhan pro svatovítskou katedrálu mezinárodní soutěž. “Byla to skutečná výzva,” řekl přiznal německý varhanář, který v Katalánsku žije od roku 1973. “Byl před námi úkol vyplnit zvukem prostor velký asi sto dvacet metrů,” dodal s odkazem na délku katedrály. Řešení našel – přidal i téměř deseti metrové píšťaly. Tak velké použil ve své kariéře poprvé.
“Samozřejmě není totéž slyšet je v dílně a v katedrále, je to trochu jedna neznámá,” uvedl varhanář. Smlouvu na zhotovení varhan podepsal Grenzing v Praze v roce 2017.
Nové svatovítské varhany si v dílně v obci El Papiol česká delegace poslechla už v roce 2019. Tehdy bylo v plánu, že se nástroj v Praze poprvé oficiálně rozezní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy je měl požehnat kardinál Dominik Duka. Plány ale zhatila mimo jiné pandemie covidu-19.
Po přemístění bude podle Grenzinga trvat ještě asi osm měsíců, než se varhany v absolutním tichu chrámu naladí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]