Novinka Johna Neumeiera a triumf Otty Bubeníčka

Od prosince uvádí Hamburský balet Johna Neumeiera novou choreografii svého šéfa, nazvanou Orpheus, která rozšířila už beztak pozoruhodný repertoár světově proslulého souboru. I nová premiéra se pochopitelně stala velkou událostí zdaleka nejen ve světě tance. Tentotkrát se John Neumeier (67) nechal inspirovat antickou mythologií, kdy bájnou postavu Orfea pojal jako archetyp lidské touhy. V titulní roli se o premiéře představil náš Otto Bubeníček.

Přípravy nového projektu ale rozhodně nebyly jednoduché. Už třeba jen kvůli tomu, že s novým titulem měl soubor vyjet na festival do Salcburku, avšak záhy bylo toto pozvání staženo. Titulní roli měl tančit jeden z celosvětově nejvyhledávanějších tanečníků, Roberto Bolle, kterému John Neumeier „šil“ choreografii na tělo, avšak čtrnáct dnů před premiérou se vážně zranil, a tak musel narychlo hlavní part převzít Otto Bubeníček. Byl to právě on, koho nadšené kritiky hlavně oslavovaly, protože náročný úkol, kdy během dvouhodinového představení prakticky nesejde z jeviště, zvládl za dva týdny nastudoval a odtančit skutečně brilantně a vice než přesvědčivě. Recenze dokonce mluví o tom, že Bubeníček si svým výkonem Orfea přivlastnil a udělal s něj svoji životní roli. Stejně nadšeně hodnotí i celý nový Neumeierův projekt.
Další fotografie z inscenace najdete ve fotogalerii v sekci Multimédia zde. A tady je ještě malá videoukázka:

Orpheus
Hudba: Igor Stravinskij – „Apollon“, „Orpheus“, Heinrich Ignaz Franz Biber – „Rosary Sonatas“, Peter Blegvad & Andy Partridge – z alba „Orpheus the Lowdown“
Choreografie, kostýmy, světelný design: John Neumeier
Scéna: Ferdinand Wögerbauer
Dirigent: Simon Hewett
Hamburg Ballet
Hamburg Philharmonic State Orchestra

premiéra 6.12.2009
Orfeus: Otto Bubeníček
Apollo: Edvin Revazov
Calliope: Anna Laudere
Eurydice: Hélene Bouchet
Hermes: Yohan Stegli

www.hamburgballett.de

Mohlo by vás zajímat