Novinka Johna Neumeiera a triumf Otty Bubeníčka

Od prosince uvádí Hamburský balet Johna Neumeiera novou choreografii svého šéfa, nazvanou Orpheus, která rozšířila už beztak pozoruhodný repertoár světově proslulého souboru. I nová premiéra se pochopitelně stala velkou událostí zdaleka nejen ve světě tance. Tentotkrát se John Neumeier (67) nechal inspirovat antickou mythologií, kdy bájnou postavu Orfea pojal jako archetyp lidské touhy. V titulní roli se o premiéře představil náš Otto Bubeníček.

Přípravy nového projektu ale rozhodně nebyly jednoduché. Už třeba jen kvůli tomu, že s novým titulem měl soubor vyjet na festival do Salcburku, avšak záhy bylo toto pozvání staženo. Titulní roli měl tančit jeden z celosvětově nejvyhledávanějších tanečníků, Roberto Bolle, kterému John Neumeier “šil” choreografii na tělo, avšak čtrnáct dnů před premiérou se vážně zranil, a tak musel narychlo hlavní part převzít Otto Bubeníček. Byl to právě on, koho nadšené kritiky hlavně oslavovaly, protože náročný úkol, kdy během dvouhodinového představení prakticky nesejde z jeviště, zvládl za dva týdny nastudoval a odtančit skutečně brilantně a vice než přesvědčivě. Recenze dokonce mluví o tom, že Bubeníček si svým výkonem Orfea přivlastnil a udělal s něj svoji životní roli. Stejně nadšeně hodnotí i celý nový Neumeierův projekt.
Další fotografie z inscenace najdete ve fotogalerii v sekci Multimédia zde. A tady je ještě malá videoukázka:

Orpheus
Hudba: Igor Stravinskij – “Apollon”, “Orpheus”, Heinrich Ignaz Franz Biber – “Rosary Sonatas”, Peter Blegvad & Andy Partridge – z alba “Orpheus the Lowdown”
Choreografie, kostýmy, světelný design: John Neumeier
Scéna: Ferdinand Wögerbauer
Dirigent: Simon Hewett
Hamburg Ballet
Hamburg Philharmonic State Orchestra

premiéra 6.12.2009
Orfeus: Otto Bubeníček
Apollo: Edvin Revazov
Calliope: Anna Laudere
Eurydice: Hélene Bouchet
Hermes: Yohan Stegli

www.hamburgballett.de

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na