Novou korunovační hymnu pro Karla III. složí Andrew Lloyd Webber

Během korunovace krále Karla III. ve Westminsterském opatství zazní dvanáct zbrusu nových skladeb, ve kterých dostanou prostor především britští skladatelé a interpreti.
Andrew Lloyd Webber (zdroj Andrew Lloyd Webber)
Andrew Lloyd Webber (zdroj Andrew Lloyd Webber)

Podle Buckinghamského paláce zazní na korunovaci Jeho Veličenstva Karla III. nová korunovační hymna, kterou pro tuto příležitost složí Andrew Lloyd Webber a dalších jedenáct skladeb, které si objednal přímo korunovaný.

Andrew Lloyd Webber uvedl, že doufá, že jeho hymna, která byla napsaná pro sbor a varhany Westminsterského opatství a slavnostní dechový orchestr, odráží tuto radostnou událost.

Nové skladby zazní během bohoslužby ve Westminsterském opatství v sobotu 6. května 2022, jejich autory jsou známí britští skladatelé, provedení se pak ujmou přední umělci klasické scény z celého Spojeného království a Commonwealthu.

Andrew Nethsingha, nedávno jmenovaný varhaník a sbormistr Westminsterského opatství bude řídit hudební složku bohoslužby.

Andrew Nethsingha (zdroj Westminster Abbey)
Andrew Nethsingha (zdroj Westminster Abbey)

Kromě Lloyda Webbera se na komponování hudby k této historické události podíleli také Judith Weir (zastává post „Master of the King’s Music“), Sarah Classová, Nigel Hess, Paul Mealor, Roderick Williams, Tarik O’Regan, Roxanna Panufniková, Shirley J. Thompsonová a Debbie Wisemanová, rezidenční skladatelka stanice Classic FM.

Pro Shirley J. Thompsonové byla žádost o složení korunovační hudby ctí a výsadou. Korunovaci označila za obřad, který rámuje tradici modernou vyjadřující inkluzivitu a rozmanitost.

Zazní také zbrusu nová skladba pro sólové varhany britského skladatele a varhaníka Iaina Farringtona, která propojí hudební motivy ze zemí Commonwealthu.

Během bohoslužby vystoupí jedny z nejlepších operních hlasů současnosti – velšský basbarytonista Sir Bryn Terfel, jihoafrická sopranistka Pretty Yende a britský barytonista Roderick Williams.

Speciální korunovační orchestr bude řídit dirigent Royal Opera House Sir Antonio Pappano. Karel III. je znám svou dlouholetou náklonností k Walesu a jeho hudebním tradicím, na pódiu proto s orchestrem vystoupí i oficiální královská harfistka Alis Huws.

Alis Huws (zdroj Alis Huws)
Alis Huws (zdroj Alis Huws)

Sir John Eliot Gardiner povede svůj Monteverdi Choir a English Baroque Soloists v úvodní sborové části před bohoslužbou. Očekává se, že na programu budou skladby Williama Byrda, Georga Friedricha Händela, Edwarda Elgara, Huberta Parryho a sira Karla Jenkinse.

Na bohoslužbě vystoupí sbory Westminsterského opatství a Královské kaple Jeho Veličenstva v paláci svatého Jakuba, dále Truro Cathedral Choir a dívčí sboristky z Methodist College v Belfastu.

V rámci obřadu vystoupí Ascension Choir s gospelovými písněmi a na památku zesnulého vévody z Edinburghu zazní také řecká pravoslavná hudba v podání souboru Byzantine Chant Ensemble.

Fanfare Trumpeters of the Royal Air Force (zdroj Royal Air Force)
Fanfare Trumpeters of the Royal Air Force (zdroj Royal Air Force)

Fanfáry zazní v provedení State Trumpeters of the Household Cavalry a Fanfare Trumpeters of the Royal Air Force, King’s Scholars of Westminster School pak pronesou tradiční aklamace „Vivat“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments