Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta – šestý ročník komorní řady 4plus

Ve středu 8. března 2023 v 19:30 hodin bude ve Velkém sále Městské knihovny v Praze zahájen již šestý ročník komorní řady 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto ve spolupráci s Městskou knihovnou a letos i se španělským kulturním institutem Instituto Cervantes.
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)

Na letošek jsou naplánovány celkem čtyři koncerty, na kterých hudebníci přivítají vzácné hosty ze Španělska – země, která dala vzniknout mnoha perlám klasické hudby, která je se Zemlinskými propojena skrz rodinu primária Františka Součka a která mimo jiné bude ve druhé polovině roku 2023 předsedat Evropské unii.

„V první polovině každého koncertu zazní česká a španělská hudba v podání Zemlinského kvarteta a španělských umělců, kteří budou hrát na hoboj, klavír, violu a samozřejmě také na kytaru, ve druhé polovině koncertu pak vždy zahrajeme jedno velké romantické dílo,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, který sérii 4plus organizuje. „Na prvním koncertě se představí přední španělský kytarista Miguel Trápaga, jehož umění si budeme moci vychutnat ve slavném kytarovém kvintetu L. Boccheriniho zvaném Fandango. V tomto speciálním provedení kvintetu bude spoluúčinkovat i španělská baletka Nuria Cazorla, která zatančí svou novou choreografii na třetí část tohoto díla.“

Miguel Trápaga, profesor madridské konzervatoře, bude také se Zemlinského kvartetem spoluúčinkovat při světové premiéře skladby českého violisty, skladatele a dirigenta Jiřího Kabáta Cinema da Camera, která byla zkomponována přímo pro komorní sérii 4plus. Ve druhé polovině koncertu pak zazní nepříliš hraný smyčcový kvartet es moll op. 30 Petra Iljiče Čajkovského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments