Nový film o Antonínu Dvořákovi

Americká herečka a producentka Lenora May přišla se záměrem natočit film pojednávající o pobytu Antonína Dvořáka ve Spillville (Iowa). Scénař vytvořil Craig Heller, nositel ceny Emmy za televizní tvorbu. Natáčení by mělo probíhat v létě či na podzim příštího roku a film by měl být dokončen v roce 2012, kdy by měl být představen na filmové přehlídce Mutual Inspiration, na jejímž financování se podílí i Česká republika. Podle Mayové mají filmaři zájem natáčet přímo v autentickém prostředí Spillville. Pro obsazení hlavní role se prý uvažuje o Tomu Hanksovi, Robinu Williamsovi nebo Jeffu Bridgesovi. Není úplně jasné, jak věrohodně bude film zobrazovat epizodu ze skladatelova života – přestože tvůrci deklarují, že bude založen na skutečných událostech, v anotaci filmu se uvádí, že Dvořák „trpící tvůrčí krizí přišel v létě 1893 do malého farmářského městečka Spillville v Iowě, zachránil město před zánikem a město zachránilo Dvořáka.“ Ve skutečnosti samozřejmě nemůže být o žádné tvůrčí krizi řeč: jedná se o rok, ve kterém vznikla Novosvětská symfonie, „Americký“ kvartet a Smyčcový kvintet Es dur. Stejně tak je nesmyslné i tvrzení, že Dvořák zachránil Spillville před zánikem. Obec českých imigrantů měla těžké začátky dávno za sebou a v době skladatelova pobytu doslova rozkvétala. Film už má také své oficiální internetové stránky, zatím ve velmi skromné podobě:

www.spillvillethemovie.com

Antonín Dvořák v roce 1893

Pomineme-li Amadea, který si – jak opakovaně deklaroval autor literární předlohy, dramatik Peter Shaffer i režisér Miloš Forman – nečinil ambice na zmapování skutečných faktů z Mozartova života, ale byl především podobenstvím o konfrontaci geniality s průměrností, život málokterého hudebního skladatele se dočkal umělecky kvalitního zpracování. Nejčastěji zřejmě filmaře inspirovala osobnost Ludwiga van Beethovena, ale ani v jednom případě nebyl výsledek příliš přesvědčivý, navzdory vynikajícím hercům, kteří ztvárnili titulní postavu (z poslední doby Gary Oldman nebo Ed Harris). Pozoruhodné snímky o hudebních tvůrcích průběžně natáčí kontroverzní britský režisér Ken Russel (Mahler, Milovníci hudby ad.), které však kvůli svému nízkému komerčnímu potenciálu nejsou u nás příliš známé.

Svého životopisného filmu „se dočkal“ i Bedřich Smetana (Z mého života – režie Václav Krška, 1955), jehož poplatnost době svého vzniku stěží zachraňuje jen skvělý Karl Höger v hlavní roli. Za nejzdařilejší životopis českého skladatele lze zřejmě považovat film Lev s bílou hřívou o Leoši Janáčkovi (režie Jaromil Jireš, 1986) opět s vynikajícím hlavním představitelem, Luďkem Munzarem. Co se týká Antonína Dvořáka, chystaný americký film nebude první, který se hodlá slavné osobnosti věnovat. V roce 1979 natočil František Vláčil film s názvem Koncert na konci léta, jehož hlavní osou je skladatelova práce na Requiem. Při vší úctě k uznávanému režisérovi tento jeho pozdní film nedosahuje úrovně předchozích opusů a scénář, který se poněkud uměle snaží na Dvořákův život naroubovat mozartovský mýtus o tajemném poslu, který si objedná mši za zemřelé, působí značně vykonstruovaným dojmem.

Josef Vinklář jako AD ve filmu Koncert na konci léta

Na závěr ještě dodatek. Informace o chystaném americkém filmu se v českém mediálním prostoru objevila způsobem, který výmluvně dokládá dnešní obecné povědomí o skutečných uměleckých hodnotách, stejně jako o způsobu jejich prezentace. Článek na serveru Novinky.cz byl doplněn dvěma fotografiemi: Toma Hankse a Bedřicha Smetany.

Související články


Reakcí (9) “Nový film o Antonínu Dvořákovi

  1. Pobyt a okolnosti A. Dvoraka v USA je pro me jako Kanadana ceskeho puvodu neobycejne pritazlive tema. Priznam se, ze jsem se o to zacal zajimat vice teprve v dobe, kdy Ondrej tady publikoval vynikajici serii clanku o Dvorakovych operach. Privital bych, kdyby clanky pokracovaly a dostali bychom se treba i k Dvorakove symfonii z Noveho sveta.

  2. Obávám se, aby pan Šupka v tomhle případě nebyl zklamán. Avizovaný životopisný film může být také blamáž. Stejně jako film o vztahu Stravinského s Coco Chanel. To je také spíše hollywoodský románek než popis jejich životních osudů založený na reáliích. Americká filmová produkce nepůjde do něčeho, co není podložené návratností investice. To by skutečně musel být evropský producent a nízkorozpočet, který pak nebude kasovním trhákem. Ale i kdyby to nebylo dílo založené na reáliích je dobře, že se o A. Dvořákovi něco nového natočí.

  3. Já jsem byl zklamán z většiny filmů o hudebních skladatelích, jejich nejlepší složku většinou tvoří soundtrack. :) U Dvořáka je navíc problém, že jeho život neobsahoval žádná nervydrásající dramata (nepočítáme-li úmrtí tří dětí, což ovšem bylo tehdy běžné a navíc to nijak nesouvisí s jeho hudbou), takže by vždy bylo nutno scénář nějak "oživit" (na úkor historických faktů), aby se nejednalo jen o nudný sled scén. Ani žádné skandální milostné aféry Dvořák neměl, takže co s ním? :)

  4. Janka: Film Koncert na konci léta dosud na DVD nevyšel a že by se dal někde legálně (či ilegálně)stáhnout, o tom silně pochybuji. Ale donesly se mi informace, že se snad chystá vydání… Také mám rád pana Vinkláře a jeho herecký výkon je jedním ze světlých bodů tohoto filmu.

Napsat komentář