Nový ředitel divadla v Opavě: Karel Drgáč

Aktualizováno 

Novým ředitelem Slezského divadla v Opavě bude od července operní režisér Karel Drgáč. Rozhodli o tom dnes městští radní. Dosavadní ředitel Jindřich Pasker tak po devíti letech ve své funkci končí. Začátkem letošního roku se ocitl na seznamu ředitelů organizací, zřizovaných městem, k nimž měl opavský magistrát výhrady. Do konkurzu, který město vyhlásilo v dubnu, se o křeslo ředitele divadla přihlásilo pět zájemců. Výběrová komise předala radním výsledné pořadí uchazečů s tím, že žádného z nich k výkonu funkce nedoporučila a nechala případné rozhodnutí právě na radních, uvedla mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná.

„Radní si dnes na své zasedání přizvali k pohovoru Karla Drgáče, který v konkurzu získal nejvíce bodů. Poté ho svým usnesením jmenovali do funkce ředitele Slezského divadla s účinností od 1. července,“ uvedla mluvčí opavského magistrátu.Mluvčí magistrátu v této souvislosti uvedla, že Drgáč v Opavě strávil část svého dětství a do města se vrací po pětatřiceti letech. „Drgáč má za sebou pestrou kariéru. Byl mimo jiné zakládajícím ředitelem Státní opery v Praze, působil jako umělecký šéf znovuotevřené Reduty v Brně a šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně,“ připomněla Dobrovolná. Doplnila, že nyní připravuje inscenace Mozartovy Kouzelné flétny v rakouském Reinsbergu a Bizetovy Carmen v Rumunsku. Připravuje také mladé sólisty na profesní dráhu v rumunském univerzitním městě Oradea.

„Slezskému divadlu bych chtěl nabídnout své zkušenosti. Rád bych každopádně zachoval vícesouborové divadlo. Součástí mé vize je podnítit vznik baletního souboru, samozřejmě ale budu pracovat na pozitivním rozvoji celého divadla, tedy všech souborů. Přál bych si, aby zaměstnanci divadla vnímali můj příchod jako stmelující krok, který nám umožní společnou cestu směřující k divákům všech věkových kategorií, se zvláštním důrazem na mladou generaci,“ uvedl Drgáč.Opavské divadlo dosud vedl Jindřich Pasker, který do jeho čela nastoupil v roce 2006. Ještě začátkem letošního března přitom Pasker ale dohady o svém možném konci v čele divadla komentoval v médiích s nadhledem: „Zatím naštěstí nemám zprávy o tom, že by se mě chystali odstřelit.“ Současně ale dodal, že kdyby se náhodou informace o jeho možném odvolání potvrdily, pak by prý určitě nezůstal jen nečinně a potichu stát.

Koncem března pak představitelé města oznámili hned čtyři plánované změny ve vedení městských firem či příspěvkových organizací, kterých má město osm. Nové šéfy se rozhodli hledat pro Dopravní podnik města Opavy, Městské lesy Opava, opavské technické služby a právě také pro Slezské divadlo. Média v této souvislosti informovala o tom, že náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) by chtěl, aby divadlo víc vydělávalo a snížilo tak dotace od města, které činí 68 milionů korun. Výdělek by podle něj mělo divadlu zajistit třeba zdražení vstupného či lepší zájezdová činnost.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat