Nový šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij se představí na koncertu s Kateřinou Kněžíkovou

Nový šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava Vasilij Sinajskij se posluchačům poprvé představí v říjnu. Orchestr pod jeho vedením na inauguračním koncertu zahraje skladby Richarda Strausse a Igora Stravinského. Vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková. Novinářům to včera řekla mluvčí JFO Jana Knižátková.

Vasilij Sinajskij (zdroj JFO)

Bývalý šéfdirigent a hudební ředitel Velkého divadla v Moskvě vystřídal německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera, kterému loni skončila smlouva. Třiasedmdesátiletý Sinajskij je rodák z ruského města Inta. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde je dnes emeritním dirigentem, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu.

Pro svůj první koncert v roli šéfdirigenta si zvolil repertoár složený ze dvou skladeb Strausse a jednoho díla Stravinského. Zazní skladby Tanec sedmi závojů z opery Salome, Čtyři poslední písně a Stravinského Svěcení jara. Svěcení jara nebo také Obrazy z pohanské Rusi Igora Stravinského patří k nejvýznamnějším skladbám klasické hudby vůbec,“ řekla mluvčí.

Orchestr pod vedením nového šéfdirigenta doprovodí sopranistku Kateřinu Kněžíkovou. Koncert se v Domě kultury města Ostravy uskuteční ve čtvrtek 1. října v 19:00.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments