O proces s tanečníkem Velkého divadla v Moskvě se zajímají zahraniční média

Tanečník Pavel Dmitričenko, který je v Moskvě souzen kvůli objednání útoku kyselinou sírovou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina, si stěžuje na nátlak ze strany policie. Ta ho prý donutila k přiznání, že celou akci naplánoval. V dopisech, které Dmitričenko píše z vězení, rovněž tvrdí, že byl vystaven fyzickému násilí. Informoval o tom britský deník The Guardian.Ruský tanečník před soudem přiznal “morální zodpovědnost” za útok, ke kterému došlo 17. ledna. Odmítl ale, že by vše navrhoval či schválil. Svou verzi tehdejších událostí předestře Dmitričenko před soudem v následujících týdnech, z dopisů, které posílá z vězení už ale leccos vyplynulo, uvedl britský list.

Muž, který před svým březnovým uvězněním v divadle ztvárňoval většinou role padouchů, píše mimo jiné o nátlaku, aby se k činu přiznal. Tvrdí, že i vyšetřovatelé věří jeho verzi, jenže jsou bezmocní a nemohou s tím nic udělat. “Vyšetřovatel mi řekl: Vím, že jsi jen chtěl jednu F (Filinovi) natáhnout, protože napadl ženu, ale musíš to pochopit, Pašo (Pavle), toto je ostře sledovaný proces a my budeme donuceni ti dát alespoň nějaký trest. Když to neuděláme, přijdeme o svá místa,” napsal Dmitričenko v dopise.

V jiném z ručně psaných listů zase tanečník tvrdí, že byl napaden policisty. “Samozřejmě není příjemné, když tě postaví tváří ke zdi s rukama spoutanýma za zády a maskovaní chlapi, tři policisté, tě začnou mlátit, do ledvin, jater, hlavy…Necítil jsem se dobře dva dny, měl jsem silný otřes mozku, na rukou množství modřin od pout, pod okem modřinu. Bolelo mě chodit i dýchat,” popsal souzený muž. Policie jeho slova odmítá. Prý byl pouze několikrát agresivní a provokoval policisty, kteří museli zasáhnout.

K útoku na Filina, jemuž postavení dávalo do rukou moc rozhodovat o vzestupu či zániku kariér, došlo 17. ledna. Šéf baletu utrpěl vážné zranění očí, z něhož se dlouhé měsíce léčil na specializované klinice v Německu. Podstoupil přes dvacet operací. Přestože se v září do divadla vrátil, následky zranění budou podle lékařů budou značné a trvalé. Od pachatelů Filin požaduje kompenzaci ve výši přes 3,5 milionu rublů (přes dva miliony Kč) za poškozené zdraví a náhradu ušlého platu.Podle žaloby si útok objednal Dmitričenko, nejspíš z rozhořčení nad Filinovým obsazováním hlavních baletních rolí a rozdělováním prémií, a přizval si své známé Jurije Zaruckého a Andreje Lipatova. Zaruckij se již dříve k činu přiznal, uvedl nicméně, že jednal sám. Jestliže všechny tři soud shledá vinnými, hrozí jim až dvanáct let vězení.

Napsat komentář