O Státní opeře Praha bude jednat Senát

Spory kolem spojení Státní opery Praha s Národním divadlem, o kterém s platností už od Nového roku nedávno rozhodl ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), bude v druhé polovině července na své schůzi řešit Senát. Tam budou opět pozváni zástupci všech zúčastněných stran, aby mohli vyjádřit svá stanoviska. Na závěr dnešního veřejného slyšení v Senátu to řekl předseda pořádajícího senátního kulturního výboru Jaromír Jermář (ČSSD). Petici s více než 18.000 podpisy za zachování operního i baletního souboru Státní opery Praha předali její zástupci senátorům již minulý týden.


Při dnešním veřejném slyšení v kulturním výboru Senátu zástupci Státní opery opět vyjádřili své výhrady k transformaci pražské operní scény, která počítá s tím, že se Státní opera k 1. lednu příštího roku majetkově propojí s Národním divadlem. Hlavním důvodem je podle Bessera především účelné vynakládání finančních prostředků. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů.

Zaměstnanci Státní opery trvají na samostatnosti obou souborů. Domnívají se, že za transformací naplánovanou na léta 2012 až 2015 stojí spíše ekonomické zájmy ministerstva kultury než snaha o zvýšení umělecké úrovně.

Zástupce odborů Státní opery Praha Petr Pergel navrhl zachovat samostatnost Státní opery a její opery a baletu a změnit rozdělování příspěvku Ministerstva kultury, které podle jeho názoru znevýhodňuje Státní operu vůči Národnímu divadlu. Výhrady měl i proti tomu, že samostatné orchestry a sbory Národního divadla a Státní opery Praha by měly fungovat pod vedením šéfa Národního divadka Ondřeje Černého, budoucího šéfa opery Národního divadla Roka Rappla a šéfa baletu Petra Zusky. Černého označil za “neschopného manažera” a v případě Rappla, který se od 1. července stane uměleckým šéfem opery Státní opery Praha, mu vadí jeho nezkušenost a to, že dosud nepředložil své umělecké záměry. Odbory Státní opery Praha poukazují i na to, že Besserovo ministerstvo dosud v souvislosti s transformací nezveřejnilo žádná konkrétní čísla.

“Návrh rozpočtu na příští rok je již hotový, ale zveřejňovat ho zatím nebudeme,” řekl Ondřej Černý, který je pověřeným ředitelem Státní opery. Dodal, že úspory vzniklé spojením Státní opery Praha a Národního divadla převyšují náklady reformy. Zdůraznil, že zatímco Státní opera Praha má z loňského roku ztrátu zhruba 13 milionů korun, slova o ztrátovosti Národního divadla jsou “bohapustou lží”. “Dejte nám tři měsíce na to, abychom předložili dramaturgický plán pro sezonu 2012/2013,” vyzval Černý.
Také náměstek ministra kultury Radek Zdráhal přislíbil, že ministerstvo sdělí podrobnější údaje k reformě Státní opery Praha a Národního divadla v září.

Odborový zástupce baletu Státní opery Praha Josef Svoboda rozhodnutí o transformaci pražské operní scény označil za nepodložené konkrétními ekonomickými ani uměleckými analýzami. “Nepůjde o spojení, ale pohlcení baletu Státní opery baletem Národního divadla,” prohlásil.

Dnešního veřejného slyšení v Senátu se kvůli zasedání vlády nezúčastnil ministr Besser. Jeho tajemník Stanislav Brunclík přečetl jeho projev, v němž Besser kritizoval manažerské projekty bývalého ředitele Státní opery Praha Radima Dolanského a iniciátory petice za zachování samostatnosti Státní opery obvinil, že jim nejde “o instituci samotnou, ale o jejich vlastní zájmy”.

Besser dále vzkázal, že bez zásahu ministerstva by Státní opera další rok ekonomicky nepřežila. Zástupkyně ministerstva financí poukázala na to, že celý problém je zcela v kompetenci Ministerstva kultury. Připustila, že Státní opera jako příspěvková organizace MK by mohla být v případě další ztráty ze zákona zrušena.

Mohlo by vás zajímat


5
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Slova o ztrátovosti Národního divadla že jsou "bohapustou lží"?
Tak proč už proboha nezveřejníte výsledky auditu v ND? Požadavky na zveřejnění existují již mnoho měsíců.

Anonymous

V senátu by mělo zaznít, že členové a poradci komise (minimálně Srstka a Herman) byli a jsou proti sloučení. Viz rozhovor se Srstkou a diskuse pod ním.

Anonymous

"Besser dále vzkázal, že bez zásahu ministerstva by Státní opera další rok ekonomicky nepřežila."
Ale zapomněl dodat, že právě minulé zásahy ministerstva jsou tím, co za stav SOP může.

Anonymous

Zástupce odborů SOP Petr Pergel neoznačil Ondřeje Černého za neschopného manažera.Pouze citoval názor ministra Bessera,který se před časem o Černém sám takto vyjádřil.
J.V.

Anonymous

Prohlášení odborových organizací Státní opery Praha k 22. 6. 2011:

http://www.zachranteoperu.cz/