O zahajovací koncert Pražského jara je zájem po celém světě

Zahajovací koncert 69. ročníku festivalu klasické hudby Pražské jaro, na němž 12. května Smetanovu Mou vlast tentokrát uvede Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude u příležitosti stého výročí narození poctou Rafaelu Kubelíkovi.

“Má vlast byla stěžejním dílem v mnoha aspektech života mého otce. Na úrovni hudební Smetanovu Mou vlast často dirigoval a cyklus nahrál sedmkrát s předními orchestry světa. V jeho chápání hudby jako prostředku ke zlepšení lidstva byla má vlast ideálním prostředkem v jeho boji za osvobození od jakékoliv formy totality,” zavzpomínal teď dirigentův syn uvedl Martin Kubelík.Zahajovací koncert z pražského Obecního domu budou přenášet Česká televize a Český rozhlas, na internetu nebo v kinech ho pak mohou slyšet nebo vidět lidé po celém světě, uvedl dnes management festivalu při prezentaci programu letošního ročníku. V přímém přenosu zahajovací koncert rovněž uvede internetová televize Arte Concert, v záznamu pak rakouská stanice ORF 3, v Německu a Francii Arte TV, v rámci Unitel Classica také další televizní kanály ve dvaceti šesti zemích; včetně Číny, Japonska či Jihoafrické republiky. Promítání koncertu zařadí do svého programu i řetězec jihokorejských kin Megabox.

Dirigent Jonathan Nott, který se na festivalu představí s Bamberskými symfoniky a litevskou sopranistkou Violetou Urmanou na koncertu 24. května, Pražské jaro považuje za jeden z nejdůležitějších festivalů klasické hudby. V podání Bamberských symfoniků zazní díla autorů pozdního romantismu Richarda Strausse a Gustava Mahlera. “Hudba je důležitá, protože překonává bariéry a sbližuje lidi, stejně jako může změnit jejich život,” nechal se dnes slyšet Nott.Pilířem dramaturgie nejnovějšího ročníku bude česká hudba, kdy již v prvním týdnu zazní šest skladeb českých autorů ve světové premiéře, vzhledem k letošnímu Roku české hudby dostane hodně prostoru i další tuzemská tvorba. Například 15. května zazní v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Altrichtera premiéra Houslového koncertu, který na objednávku Pražského jara zkomponoval Adam Skoumal. Iniciátorem zakázky byl americký hudebník Shlomo Mintz. “Jeho zadání bylo jasné: žádné velké experimentování, žádná atonalita, klasická třívětá forma a virtuozní houslový part,” přiblížil dnes okolnosti vzniku svého díla Skoumal.

Na koncertu 19. května v prostorách Anežského kláštera zájemci uslyší v podání ansámblu Konvergence pět českých skladeb ve světové premiéře. Českou dramaturgii nabídne také 21. května koncert Moravské filharmonie Olomouc s violoncellistou Mischou Maiským. V podání Janáčkova tria pak 23. května v Anežském klášteře zazní premiéra další skladby napsané na objednávku Pražského jara, kterou je Příběh pro klarinet, housle, cello a klavír od Jiřího Gemrota. Koncert 2. června pod taktovkou Vladimíra Válka nabídne díla Luboše Fišera, Jaroslava Ježka a Bedřicha Smetany. Česká hudba bude výrazně zastoupena i v komorní řadě Pražského jara.

O 69. ročník festivalu klasické hudby Pražské jaro je velký zájem, po prvních třech měsících zmizely z předprodejů dvě třetiny vstupenek. Zcela vyprodány jsou lístky na zahajovací koncert 12. května, přestože uvedení Mé vlasti bude mít tentokrát místo obvyklé jedné hned dvě reprízy. Zájem je také o závěrečný koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru v čele s Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahn a o koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a klavíristou Lang Langem. Festival v letošním roce nabízí třiapadesát koncertů, přičemž zcela vyprodáno či už jen několik posledních lístků v tuto chvíli zbývá u jednadvaceti z nich.

Na minulém 68. ročníku Pražského jara lidé utratili za lístky 22,5 milionu korun a festival se vyprodal z 93 procent. Rozpočet festivalu se již několik let pohybuje mezi 75 až 80 miliony korun. Prologem festivalu Pražské jaro bylo 24. března ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze vystoupení Sanfranciského symfonického orchestru se šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem.

www.festival.cz

Foto archiv, Pražské jaro/Ivan Malý

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na