Obavy o budoucnost Janáčkovy opery v Brně

  1. 1
  2. 2

V návaznosti na naši úterní zprávu (najdete zde) o chystaných škrtech v příspěvku města na provoz Národního divadla v Brně a o jeho finančních potížích, v souvislosti se kterými existuje reálná hrozba dočasného uzavření Janáčkova divadla Brně a přerušení činnosti souboru Janáčkovy opery zveřejňujeme bez dalšího komentáře následující dokumenty.

(Aktualizováno 17.10.2011)

***

Stanovisko výboru Jednoty hudebního divadla k úmyslu dočasně zrušit Janáčkovu operu v Brně

Výbor Jednoty hudebního divadla, mj. pořadatel festivalu OPERA, vyjadřuje vážné znepokojení nad úmyslem ředitele ND Brno Daniela Dvořáka a představitelů města Brna v čele s primátorem Romanem Onderkou zrušit na sedm měsíců soubor Janáčkovy opery. Podporujeme restrukturalizační tendence v českém operním divadle, na základě dostupných informací však pochybujeme o odborných i sociálních aspektech navrženého řešení, které dle našeho názoru může zásadně ohrozit existenci jednoho ze špičkových operních souborů u nás i kvalitu kulturního a uměleckého života nejen v Brně, ale také v celostátním kontextu. Vyzýváme k věcnému, otevřenému dialogu, v němž by se společně hledalo nejschůdnější řešení problému.

Za výbor Jednoty hudebního divadla
PhDr. Josef Herman, CSc., předseda JHD

***

Otevřený dopis Tomáše Hanuse primátorovi Brna Romanu Onderkovi

Vážený pan
Bc. Roman Onderka, MBA
primátor statutárního města Brna
Dominikánské nám. 1
601 67 Brno

Vážený pane primátore,

Jako bývalý šéf opery Národního divadla v Brně a v současné době mezinárodně působící dirigent se zděšením sleduji úvahy o dočasném rozpuštění brněnského operního souboru.

Apeluji na Vás, zabraňte tomu! Chápu, že v době, kdy je třeba šetřit, stojíte před mnoha nelehkými rozhodnutími. Avšak odstavit se dá stroj, ale ne umělecký soubor, složený ze živých lidí, z nichž mnozí pobírají i ve srovnání s celostátním průměrem poměrně malý plat, který jim byl nedávno ještě snížen. Nedá se tedy počítat s tím, že by vystačil na vytvoření jakékoli finanční rezervy. Pokud nebudou sedm měsíců pracovat a navíc se ocitnou bez příjmů, budou si muset hledat jinou práci. A tak by k obnovení souboru mohl vést snad jedině zázrak. A zázraky zcela jistě nejde naplánovat, natož s nimi počítat.

Vícekrát jste veřejně deklaroval Váš zájem o rozkvět brněnského Národního divadla. Nyní se však obávám, že by současné vedení města mohlo vejít do historie jako to, jehož kroky vedly – ať vědomě, či nevědomě – k likvidaci slavné tradice brněnského operního souboru. Tradice, která má díky Janáčkovi celosvětový význam a která dodnes přivádí do Brna řadu návštěv ze zahraničí.

Prosím Vás, abyste zvážil fatální důsledky, které velmi pravděpodobně mohou nastat a které budou nevratné. Prosím ředitele Daniela Dvořáka, aby se postavil za své zaměstnance a kolegy. Prosím i vyzývám brněnskou kulturní veřejnost, aby se probudila a dala najevo své mínění. I každodenními maličkostmi se píší dějiny, a toto není maličkost.

Tomáš Hanus

14.10.2011

Na vědomí:
Ing. Robert Kotzian, Ph.D., náměstek primátora; Ladislav Macek, náměstek primátora; Ing. Jana Bohuňovská, náměskyně primátora; Ing. Oliver Pospíšil, náměstek primátora; PhDr. Viera Rusinková, vedoucí odboru kultury; ak.arch. Daniel Dvořák, ředitel NDB; Stanislav Moša, ředitel MDB; prof. Eva Blahová, šéfka opery NDB; prof. Ing. Ivo Medek Ph.D., rektor JAMU; doc. MgA. Vít Spilka, děkan HF JAMU; doc. MgA. Zbyněk Srba, Ph.D., děkan DiFa JAMU; Mgr. Zbyněk Matějů, ředitel Filharmonie Brno; MgA. Pavel Maňásek, ředitel Konzervatoře Brno; operní soubor NDB

***

Otevřený dopis Jakuba Hrůši primátorovi Brna Romanu Onderkovi

Vážený pan
Bc. Roman Onderka, MBA
primátor statutárního města Brna
Dominikánské nám. 1
601 67 Brno

Vážený pane primátore,

ačkoli nejsem přímým účastníkem aktuálního dění kolem Janáčkovy opery v Brně, sleduji je velice pozorně a po dobrém zvážení se k němu nemohu nevyjádřit. Jednak jsem brněnský rodák a stále ještě i obyvatel tohoto města, ve kterém žije celá má rodina, jednak profesionální hudebník, který pravidelně působí na poli operní práce u nás i v zahraničí. Osud brněnské hudební a divadelní tradice a existence této mimořádně důležité instituce mi samozřejmě není lhostejný a leží mi na srdci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments