Ocenění od OSA získali Juraj Filas, Petr Wajsar a Jan Zástěra

Ve čtvrtek 2. června 2022 se již po sedmnácté uskutečnily Výroční ceny OSA, které oceňují nejúspěšnější hudební skladatele a textaře v oblasti populární a klasické hudby celkem v patnácti kategoriích. Cena za propagaci a šíření české hudby byla udělena Juraji Filasovi. V oblasti vážné hudby byla vyhlášena jako nejúspěšnější skladba Zlínské linie Petra Wajsara a jako skladatel Jan Zástěra.
Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Cena za propagaci a šíření české hudby: Juraj Filas (foto Martin Řezáč)
Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Cena za propagaci a šíření české hudby: Juraj Filas (foto Martin Řezáč)

Nejúspěšnějším skladatelem populární hudby a nejúspěšnějším textařem se stal Marek Ztracený. Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos převzal Zdeněk Svěrák. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán Luboš Andršt (in memoriam) a skladba Dej mi víc své lásky Petra Jandy a Pavla Chrastiny. Cenu za propagaci a šíření české hudby udělila dozorčí rada OSA Juraji Filasovi (in memoriam). Večerem v kulturním paláci Vzlet provedl skladatel, herec a moderátor Jan Maxián. Záznam Výročních cen OSA bude možné sledovat na televizi Óčko Star 14. června od 17:00 hodin a 15. června od 21:00 hodin.

Ocenění vycházejí přímo ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale na základě rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.

Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější vážná skladba Zlínské linie: Petr Wajsar (foto Martin Řezáč)
Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější vážná skladba Zlínské linie: Petr Wajsar (foto Martin Řezáč)

„Poprvé jsme letos zařadili kategorii Nejúspěšnější streamovaný autor. Současná pokročilá doba si zařazení nové kategorie v podstatě vyžádala. Přehrávání hudby z hudebních internetových platforem je jednoduše na obrovském vzestupu a dnešní mladá generace hudbu jiným způsobem nekonzumuje,“ popisuje zařazení nové kategorie Michal Prokop, člen dozorčí rady.

Nejúspěšnější populární skladbou byla vyhlášena píseň I přes to všechno, která vznikla ve spolupráci Miraie Navrátila, Ondřeje Fiedlera a Davida Stypky. V oblasti vážné hudby byla vyhlášena jako nejúspěšnější skladba Zlínské linie Petra Wajsara a jako skladatel Jan Zástěra. Ceny OSA pamatují i na mladé autory, kteří od OSA dostávají kromě skleněné sošky, za jejímž designem stojí uznávaný hudebník a výtvarník Milan Cais, navíc ještě šek v hodnotě 50.000 Kč. Nejúspěšnější mladý autor populární hudby je Viktor Sheen, ve vážné hudbě byl oceněn Daniel Chudovský.

Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Daniel Chudovský (foto Martin Řezáč)
Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Daniel Chudovský (foto Martin Řezáč)

Ceny OSA se ohlížejí také za úspěchy českých autorů v zahraničí. Nejúspěšnějším autorem populární hudby v zahraničí se stal Viliam Béreš a nejúspěšnějším autorem vážné hudby v zahraničí skladatel Varhan Orchestrovič Bauer. Nejúspěšnějším nakladatelem byl v loňském roce Universal Music Publishing.

Tématem letošního ročníku byla současná hudba s podtitulem „Hrajme více české muziky a hlavně více nové české muziky“. „Chtěli jsme upozornit, že česká scéna přináší obsáhlý playlist nově vznikajících písniček. A je škoda, že se nehrají v rádiích. Podtitul tohoto ročníku je jakýmsi přáním a trochu poselstvím. V průběhu večera zazněla i malá ochutnávka písní, jež vznikly na českém Songwriting campu, který podporujeme už od jeho počátku. Záměrem bylo podtrhnout také myšlenku moderního songwritingu,“ komentuje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

V rámci večera zazněly písně českých autorů, které vznikly především v posledním roce. Vystoupila Aiko, Albert Černý, Ewa Farna, Giudi, Dominika Hašková, Marta Jandová, Mirai Navrátil, Michaela Palová a další.

Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější skladatel vážné hudbyv zahraničí: Varhan Orchestrovič Bauer (foto Martin Řezáč)
Výroční ceny OSA, 2. června 2022 – Nejúspěšnější skladatel vážné hudbyv zahraničí: Varhan Orchestrovič Bauer (foto Martin Řezáč)

Ocenění 17. ročníku Výročních cen OSA:

 • Zlatá cena OSA: Zdeněk Svěrák
 • Zlatý fond OSA – autor: Luboš Andršt
 • Zlatý fond OSA – skladba: Dej mi víc své lásky (Petr Janda, Pavel Chrastina)
 • Cena za propagaci a šíření české hudby: Juraj Filas
 • Populární skladba roku: I přes to všechno (Mirai Navrátil, Ondřej Fiedler, David Stypka)
 • Vážná skladba roku: Zlínské linie (Petr Wajsar)
 • Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený
 • Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený
 • Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Jan Zástěra
 • Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing
 • Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Viktor Sheen
 • Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Daniel Chudovský
 • Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Varhan Orchestrovič Bauer
 • Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Viliam Béreš
 • Nejúspěšnější streamovaný autor: Yzomandias
 • Koncert roku: cena neudělena

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments