Ochranný svaz autorský podal žalobu proti pokutě 10,7 milionu za zneužití dominantního postavení
“OSA je jednoznačně přesvědčen, že výběr za prázdné hotelové pokoje byl zcela v souladu s tehdejší legislativou. Postupovali jsme přesně podle zákonné úpravy, která do autorských odměn zahrnovala i neobsazené pokoje, což můžeme i jednoduše prokázat. Jakékoli pochybení z naší strany tedy odmítám,” uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.
Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla. Do roku 2008 svaz obsazenost pokojů zohledňoval. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutu OSA uložil loni v lednu, svaz proti rozhodnutí podal rozklad k předsedovi úřadu, který jej v listopadu potvrdil a námitky svazu zamítl. Při stanovení pokuty úřad zohlednil i to, že OSA zastupuje i zahraniční autory a svým postupem tak podle úřadu ovlivnil i obchod mezi členskými státy.
Za stejný prohřešek, tedy účtování poplatku za přijímače na neobsazených pokojích, dostal loni pokutu i další autorský svaz – Intergram, který zastupuje umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů. Úřad mu vyměřil pokutu 20,8 milionu korun za zneužití dominantního postavení, ta zatím není pravomocná, Intergram proti rozhodnutí podal rozklad.
Ochranný svaz autorský OSA byl založen 9. října 1919. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl. Za rok 2018 inkasoval pro autory skladeb 973,2 milionu korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195.000 nositelů práv vyplatil na honorářích 761,78 milionu korun za více než 976.500 skladeb.
Vedle OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, kromě Intergramu například Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]