Od studia dirigování přes Národní divadlo až k popu. Před 25 lety zemřel Harry Macourek

Před pětadvaceti lety, 13. února 1992, zemřel v Praze skladatel, sbormistr a dirigent Harry Macourek, který se věnoval různým hudebním žánrům i stylům počínaje populární hudbou přes jazz až po hudbu scénickou, filmovou i vážnou.

Harry Macourek, vlastním jménem Karel Macourek, se narodil 11. dubna 1923 v Banské Hodruše na Slovensku. Původním povoláním byl dirigent, neboť dirigování vystudoval počátkem padesátých let na pražské AMU.

Harry Macourek (zdroj osobnosti-kultury.cz)

Již za studií na pražské konzervatoři působil jako pianista a aranžér, spolupracoval například s básníkem Josefem Kainarem, v roce 1946 patřil ke spoluzakladatelům Divadla satiry, kde byl hudebním dramaturgem, skladatelem, pianistou i zpěvákem. Tehdy napsal i balet Elektra našich dnů. Poté byl Harry Macourek dirigentem Velké opery 5. května a následně korepetitorem a sbormistrem Opery Národního divadla.

Národní divadlo (foto archiv)

Po řadu desetiletí byl dirigentem a uměleckým vedoucím Souboru Julia Fučíka, pro který komponoval. Po únoru 1948 psal budovatelské a agitační písně. V roce 1954 přešel do Československého rozhlasu jako vedoucí redakce malých hudebních žánrů, z rozhlasu odešel v roce 1969.

Harry Macourek stál u zrodu několika těles, zejména Velkého smyčcového orchestru, Pražského smyčcového orchestru, Tanečního (Jazzového) orchestru Československého rozhlasu, založil při rozhlasu Studio mladých zpěváků. Po dlouhou dobu vyučoval na Lidové konzervatoři (dnes Konzervatoř Jaroslava Ježka), organizoval různé festivaly (včetně Mezinárodního jazzového festivalu v Praze či Bratislavské lyry).

Napsal mnoho kompozic, od politických písní a kantát (například Dukla, Jdou milióny jdou, Píseň o Fučíkovi) přes populární písničky, skladby a aranžmá pro různá hudební tělesa až po skladby vážné hudby. V oblasti písničkové produkce spolupracoval s textaři Jiřím Apltem (například Milionkrát, Big band snů), Ivem Havlů, Josefem Kainarem, Pavlem Koptou, Jiřím Štaidlem a dalšími, jeho písničky zpívaly například Judita Čeřovská, Laďka Kozderková, Eva Olmerová, Jitka Zelenková (kupříkladu Hrajte i pro mne, Ledové květy, Orion, Písnička o Karlově mostě, S létem zpívám).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat