Odešla legenda časů gramofonových desek

Tvrdý papírový obal gramofonové desky, který je sám o sobě vlastně také svébytným uměleckým dílem, bral celý svět po dlouhá desetiletí jako samozřejmost. Ovšem zdaleka ne vždy tomu tak bylo. Unyle šedivý, nahnědlý, případně béžový prachobyčejný papír, do kterého se gramofonové desky původně balily, vypadal značně nevzhledně. Změnil to až americký grafik a designer Alex Steinweiss, když i přes nemalé těžkosti nakonec přece jen dokázal přivést nahrávací společnosti k poznání, že investovat do obalu gramofonové desky se vyplatí.


Jméno Alexe Steinweisse se tak díky novým obalům gramofonových desek zapsalo do všech encyklopedií. Právě tento týden bohužel u data jeho narození – 24.března 1917 – přibylo i datum úmrtí: 18.července 2011. Ano, tvůrce obalu gramofonových desek se dožil úctyhodných čtyřiadevadesáti let.


Alex Steinweiss se sice narodil v Brooklynu, jeho otec byl návrhářem dámských bot z Varšavy, matka pro změnu švadlena z Rigy. Vlohy pro svoji celoživotní profesi tedy zdá se dostal do vínku. Po ukončení studií designu, na která se mu podařilo získat stipendium, nejprve pracoval tři roky pro rakouského návrháře plakátů Josepha Bindera, který jej bezpochyby také výrazně ovlivnil a profesně nasměroval. Začátek druhé světové válkySteinweisse zastihl v nahrávací společnosti Columbia Records, kde pracoval jako reklamní agent. Právě tam dokázal své nadřízené přesvědčit, aby se nevzhledné obaly gramofonových desek radikálně změnily.


Když se pak ukázalo, že příjmy z prodeje nahrávek Gesrshwina či Beethovena jdou nahoru o poznání víc, než náklady spojené s výrobou nových, výtvarně pojednaných obalů, bylo vyhráno. Columbia Record nechala agilnímu mladíkovi volnou ruku a tak se Alex Steinweiss stal až do roku 1945 jediným návrhářem obalů gramofonových desek. Vystihnout charakterem přebalu desky to, co je na ní nahráno, uměl Steinweiss skutečně mistrně.


Později Steinweiss pracoval i pro jiné firmy, především pro britskou společnost Decca, ale také třeba známou RCA. Když mu však táhlo na šedesát, sebekriticky si řekl, že začíná být poněkud staromódní, a tak se „svému dítěti“ věnovat už jen příležitostně. Celkem za svůj život Alex Steinweiss navrhnul okolo dvou a půl tisíce obalů gramofonových desek. Krom toho má ale na svém kontě i řadu dalších věci – nejrůznější plakáty, design časopisů či přebalů knih, titulky pro televizní pořady nebo třeba i návrhy lahví pro likéry.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na