Odešla legenda českého tanečního umění Pavel Šmok

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v noci na dnešek fenomenální choreograf, pedagog, režisér, zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Pražského komorního baletu, mistr Pavel Šmok. Oznámil to dnes Pražský komorní balet, který Pavel Šmok vedl dvě desítky let.

Pavel Šmok (foto archiv)
Pavel Šmok (foto archiv)

Pavel Šmok se narodil 22. října 1927 v Levoči v rodině českého stavebního inženýra. Po studiu na Vyšší škole průmyslové, několika semestrech na ČVUT a krátké herecké kariéře v divadle E. F. Buriana se dostal k baletu. Absolvoval taneční oddělení pražské konzervatoře a jako sólový tanečník demi-charakterního typu působil v pražské Armádní opeře a v Plzni.

V letech 1958-61 byl šéfem baletu v Ústí nad Labem, další tři sezony pracoval v Ostravě. Roku 1964 se stal spoluzakladatelem a choreografem samostatného zájezdového souboru Balet Praha, který byl v tehdejším „východním bloku“ unikátem. Mezi nejvýznamnější díla tohoto období patří Rossiniáda (Gioachino Rossini 1964), Fresky (Bohuslav Martinů 1965), Nedbalky (Oskar Nedbal 1966) a zejména Listy důvěrné (Leoš Janáček 1968).

V roce 1970 přijal Pavel Šmok angažmá v Basileji, kde stál v čele baletu po tři sezony. Po návratu do Československa těžce hledal uplatnění. Až v roce 1975 mu byla z pražského Divadla Rokoko nabídnuta spolupráce a začal se rodit Pražský komorní balet. Z rozsáhlého repertoáru jmenujme  díla jako Americký kvartet (Antonín Dvořák 1977), Pia Fraus (Karel Odstrčil 1974), Z mého života (Bedřich Smetana 1983), Zjasněná noc (Arnold Schönberg 1986), Trio g moll (Bedřich Smetana 1991), Stabat Mater (Antonín Dvořák 1995).

Během své kariéry Pavel Šmok vytvořil více než sto choreografií, a to nejen pro balet, ale i pro operu či operetu. Spolupracoval s televizí a filmem. Choreograficky se podílel mimo jiné na Prodané nevěstě v Metropolitní opeře v New Yorku. Jeho Pražský komorní balet byl hlavním propagátorem československého baletu v zahraničí. Začínalo v něm i několik dalších významných českých choreografů, například Petr Zuska, dnes umělecký šéf baletu Národního divadla v Praze.

Pavel Šmok ovlivnil výrazně vývoj českého uměleckého tance dvacátého a jednadvacátého století. Jako pedagog Katedry tance Akademie múzických umění v Praze vychoval generaci českých choreografů. Jeho osobitý choreografický styl se stal v české choreografii svébytným fenoménem.

V roce 2012 získal Cenu Ministerstva kultury za celoživotní umělecké zásluhy v rozvoji tanečního a divadelního umění v ČR a propagaci české hudby a tanečního umění ve světě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat