Odešla velká ruská operní hvězda

Jedna z velkých operních hvězd divadla, ruská mezzosopranistka Irina Archipovová, zemřela 11.února 2010 na zástavu sřrdce v jedné z moskevských nemocnic. Bylo jí 85 let.

Irina Archipovová sklízela úspěchy po dlouhá desetiletí zdaleka nejen ve Velkém divadle v Moskvě, ale prakticky po celém světě. Na vrcholu byla v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy jako host vystupovala v mnoha divadlech evropských, ale i ve Spojených státech.
Její plný, bohatý hlas byl obdivován zejména kvůli barvě, intenzitě a výrazu, oceňován byl i její technicky dokonalý a procítěný projev. Mezi její nejslavnější role patřila Bizetova Carmen, Amneris ve Verdiho Aidě či Marina v Musorgského Borisi Godunovovi. V pražském Národním divadle se představila jako Amneris, později také při vystoupení Velkého divadla z Mosky v tehdejším Smetanově divadle, kde velký úspěch měla zejména její Hraběnka v Čajkovského Pikové dámě.
“Byla to velká zpěvačka a velká herečka, jedna z těch, kdo dokážou svým hlasem tvořit obrazy”, vzpomíná na Irenu Archipovovou sólista Velkého divadla Zurab Sotkilava. “Bylo snadné a neuvěřitelně příjemné s ní zpívat. Byla velkou zpěvačkou, která pozvedla ruské operní umění na nejvyšší světovou úroveň.”

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (5) “Odešla velká ruská operní hvězda

  1. Děkuji za uveřejnění této zprávy. Významem to byla zpěvačka srovnatelná s Elisbeth Södorstöm, o jejíž smrti také informovala všechna média zabývajícící se vážnou hudbou. paní Archipovová v mnohém překonala v projevu v rolích svého rertoáru současníky a to zejména proto, že její hlas byl velmi dobře a pevně posazený a vyrovnaný v celém rejstříku. Zejména dramatické role tak bylo požitkem poslouchat. Stále vycházejí remastery nahrávek a troufám si odhadnout, že velká vydavatelství zařadí po její smrti některé její nahrávky znovu do edice.

Napsat komentář