Odvolejte ředitele. Odbory Moravské filharmonie Olomouc vyhlásily protestní stávku

Odvolání ředitele Moravské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila požadují odboráři tohoto symfonického orchestru, kteří kvůli tomu zahájí 2. června symbolickou stávku. Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení orchestru odboráři vytýkají údajný nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Stávka byla vyhlášena v pondělí, oznámil dnes předseda odborové organizace při Moravské filharmonii Olomouc a šéf stávkového výboru Vojtěch Pospíšil. Vladislav Kvapil na to reagoval sdělením, že odstoupit nehodlá a že s výtkami odborářů nesouhlasí.

“Jsme přesvědčeni, že Moravská filharmonie Olomouc by měla být důležitým činitelem při formování a uchovávání hudebních, kulturních a mravních hodnot. Tuto roli však nelze plnit, pokud ředitele instituce a jeho nejbližší spolupracovníky z managementu lze charakterizovat jako zaměstnance nekompetentní, s nezájmem o instituci a s akcentem na osobní prospěch,” uvedl Pospíšil, podle nějž účastníci protestu od 2. června vždy před koncertem přečtou prohlášení se svými požadavky. Členové orchestru, kteří se k protestní stávce připojí, budou na koncertech vystupovat oblečeni do trička s nápisem My jsme Moravská filharmonie Olomouc.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj mfo.cz)

Ředitel Vladislav Kvapil dnes uvedl, že důvody stávky a ani její podobu nechápe, její výklad nechal posoudit právníkovi. “Kritiku odborářů na mou práci nepřijímám, divím se, kde bere odborářská organizace právo hodnotit práci ředitele,” řekl ředitel Kvapil. Poukázal na to, že nedávno proběhl audit, odboráři tak zpochybňují jeho výsledky, ale i práci odboru kontroly radnice a také vedení města, pod které filharmonie spadá. “Je to pro mne nepřijatelné, v současné době se takto nedá odvolávat ředitel,” doplnil ředitel orchestru.

Odboráři požadují, aby po odvolání ředitele Vladislava Kvapila bylo vypsáno transparentní výběrové řízení na ředitele orchestru. Ve výběrové komisi by měli usednout odborníci z jiných institucí a měst i zástupce z řad členů filharmonie. Ředitel Moravské filharmonie Olomouc by podle Pospíšila měl mít časově omezené funkční období.

Problémy ve filharmonii podle ředitele Kvapila gradují již od přelomu roku 2015/2016, vznikly podle něj od čínského turné, kde se hudebníci museli potýkat s problematickými podmínkami. Spory podle něj doléhají i na samotný orchestr. “Orchestr je podle mého názoru rozpolcen na dvě poloviny. Je tam velmi špatná atmosféra, kupodivu se to dosud neprojevuje na uměleckých vystoupeních,” dodal Vladislav Kvapil.

Moravská filharmonie Olomouc je příspěvkovou organizací města. Vedení radnice Kvapilovi nedávno poslalo vytýkací dopis za chyby, na které upozornili auditoři při mimořádné kontrole. Z kontroly například vyplynulo, že ředitel bez souhlasu města podniká ve stejném oboru jako Moravská filharmonie Olomouc, přičemž nahrával v jejím sále, za jehož pronájem nezaplatil. Auditoři upozornili také na vyšší náhrady za použití soukromého automobilu ke služebním účelům než připouštěla vyhláška. Výhodné to mělo být především pro Kvapila, protože najezdil nejvíce kilometrů.

Odboráři tvrdí, že Vladislav Kvapil neřídí orchestr s péčí řádného hospodáře. “Způsob, jakým se zástupci zřizovatele vyrovnali s problematikou v rovině účetní a ekonomické, považujeme za skandální, stejně jako skutečnost, že fakta týkající se dalších rovin fungování instituce byla přejita mlčením,” upozornil Pospíšil.

Počátky vzniku Moravské filharmonie Olomouc spadají do konce devatenáctého století, kdy v Olomouci vznikl hudebně-pěvecký spolek Žerotín, který udržoval čilé umělecké kontakty s Antonínem Dvořákem. První koncertní sezonu odehrála Moravská filharmonie v letech 1945 až 1946. Základní stavební kameny uměleckého růstu filharmonie položil šéfdirigent František Stupka, na něhož navazovali jeho pokračovatelé, jako byl Jaromír Nohejl či Stanislav Macura. Současný šéfdirigent Petr Vronský působí u olomoucké filharmonie jedenáctou sezonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat