Odvolejte ředitele opavského divadla Karla Drgáče, vyzvali zastupitelé městskou radu

Opavští zastupitelé dnes na svém mimořádném zasedání vyzvali městskou radu k odvolání ředitele Slezského divadla. Karel Drgáč je ve funkci od července a má spory s většinou zaměstnanců, kteří tvrdí, že nový nadřízený je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Karel Drgáč už dříve slíbil, že situaci v divadle uklidní.

Karel Drgáč (foto archiv)
Karel Drgáč (foto archiv)

Odvolání ředitele se na program jednání zastupitelstva dostalo mimořádně. Původně měli zastupitelé řešit jen osud opavského hokeje. Bod k divadlu do programu prosadili opoziční zastupitelé. Podle schváleného usnesení musí radní na nejbližším zasedání rady o odvolání jednat. Jde ale jen o doporučení, rada nemusí ředitele odvolat. Už dříve si radní odhlasovali, že Drgáčovi nechají čas na urovnání situace do konce zkušební doby, tedy do konce roku.

Operní režisér Karel Drgáč do funkce nastoupil v červenci. Proti němu se postavila velká část podřízených i odbory. Právě jejich představitelé vedení radnice předložili otevřený dopis s výzvou k odvolání ředitele. „Odhaduji, že pro odvolání je 90 procent kolegů,“ prohlásil k aktuální situaci Stanislav Beneš – šéf jedné z odborových organizací, které v divadle působí. „Pan ředitel vzal divadlo do svých rukou. Myslí si, že si může dělat, co chce. Ignoruje kolektivní smlouvu a odbory, popírá pracovní řád a nepěkně se vyjadřuje o zaměstnancích,“ uvedl Beneš.

Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)
Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)

Karel Drgáč již dříve uvedl, že situaci uklidní. „Nepovažuji to za válku. Nechci v divadle stavět zeď. Je ale pravda, že když se něco mění, může to narážet na pohodlí některých našich kolegů,“ řekl.

Karel Drgáč v Opavě strávil část svého dětství a do města se vrací po pětatřiceti letech. Byl mimo jiné zakládajícím ředitelem Státní opery v Praze a působil jako umělecký šéf znovuotevřené Reduty v Brně a šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat