Ohlédnutí za Jarní akademií hornistů České filharmonie na zámku Liteň

Mistři oboru symbolicky odemkli o slunném víkendu 13.–14. dubna 2024 na zámku v Litni třináctý ročník festivalu Jarmily Novotné. Fascinujícím zážitkem se stal pro plný sál liteňské Čechovny dramaturgicky pestrý Galakoncert hornistů České filharmonie.
Liteňské hornové dny 2024: Galakoncert (foto Vladimír Kačer)
Liteňské hornové dny 2024: Galakoncert (foto Vladimír Kačer)

Skupina hornistů pod vedením Jindřicha Koláře předvedla široké spektrum hry na lesní roh. Od libozvučné klasiky Koncertu Es dur op. 11 Richarda Strausse v podání Hany Sapákové přes francouzskou modernu Hornového kvartetu Eugena Bozzy po překvapení večera famózně provedeného kvartetu ze symfonické básně Z českých luhů a hájů, interpretované na wagnerovy tuby. Největším zpestřením koncertu byla téměř divadelní performance české hornistky Kateřiny Javůrkové, která patří díky svému talentu a jedinečné interpretaci mezi světově uznávané osobnosti v oblasti dechových nástrojů. Během večera předvedla skladbu In Freundschaft, která je dílem slavného německého skladatele Karlheinze Stockhausena. Kateřina Javůrková se výzvy zhostila s velmi osobním přístupem a sklidila obrovský aplaus plného sálu Čechovny.

„Jsem nadšená, že se podařilo otevřít třináctou sezónu festivalu tak pestrým programem. Setkala jsem se s velmi pozitivními ohlasy. Mám ohromnou radost, že se lidé na zámek Liteň vracejí a zajímají se o jeho příběh. S hrdostí mohu říct, že se podařilo místu vrátit jeho původní atmosféru a stalo se opět místem kulturního setkávání.“ dodává po koncertě majitelka zámku Ivana Leidlová.

Liteňské hornové dny již našly na zámku Liteň své místo. Mistři lesních rohů se zde setkali již počtvrté. Interpretační přehlídka letos nesla poprvé podtitul Jarní akademie hornistů České filharmonie a byla zahájena opravdu velkolepě. Během víkendu proběhlo šest účastnických koncertů, při masterclasses a workshopu si hornisté z různých koutů České republiky předávali své zkušenosti a zdokonalovali techniku. V nově zrekonstruované oranžerii si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu žesťových nástrojů Brass Studia Prague včetně skvostných kousků lesních rohů.

Slunná neděle přímo vybízela k setkání v parku. Koncert Českého trubačského sboru přilákal širokou veřejnost a stal se tak příjemnou tečkou za Jarní akademií České filharmonie roku 2024. Víkendem všechny přítomné provedla milým slovem zakladatelka Festivalu Jarmily Novotné a majitelka zámeckého areálu Ivana Leidlová.

„Místo ožívá, lidé se k nám rádi vracejí, a to mi dělá radost. Letošní ročník festivalu je výjimečný tím, že si připomínáme třicet let od úmrtí Jarmily Novotné. Chystáme řadu akcí, které život slavné sopranistky připomenou, největší událostí bude 25. května vzpomínkový den na Jarmilu Novotnou, kdy otevřeme i hrobku rodu Daubků. Ta se otevírá opravdu jen při výjimečných příležitostech. Výročí si připomeneme i významným koncertem ve stodole zámeckého areálu, kde zaznějí známé melodie českých autorů v podání Kühnova smíšeného sboru.“ zve na zámek Ivana Leidlová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments