Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco. Do kin distribuuje společnost Aerofilms. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 28. dubna v kině Aero.
Giacomo Puccini: Vlaštovka – Metropolitan Opera New York (zdroj Aerofilms)
Giacomo Puccini: Vlaštovka – Metropolitan Opera New York (zdroj Aerofilms)

Jakkoliv se proti tomuto označení skladatel vždy bránil, Vlaštovka (premiéra v čase vrcholící 1. světové války v roce 1917) bývá označována za jedinou Pucciniho operetu. Pravdou nicméně je, že vznikla na objednávku ředitele předního operetního domu ve Vídni, sám Puccini na díle pracoval s intencí komické opery v duchu Straussova Růžového kavalíra. Dílo nakonec bylo dokončeno, Puccini ale nebyl s první verzí spokojen a Vlaštovku dvakrát přepracoval (1920, 1921). Uvedení poslední verze se ale nedožil a základem pro její premiéru – mimochodem až v roce 1994 – se stal klavírní výtah, který posloužil coby základ pro rekonstrukci. Původní notový záznam byl totiž zničen během bombardování Milána za 2. světové války.

Do Metropolitní opery se Vlaštovka vrací v inscenaci Nicolase Joëla, jenž děj posunul do dvacátých let dvacátého století a zasadil jej do snového světa Paříže v duchu tehdy populárního stylu art deco. Sofistikovaná hudba se nese v typickém pucciniovském duchu, pracuje zároveň s jistou úsporností a lákavou melodičností.

V hlavní roli Magdy se představí sopranistka Angel Blue, jedna z největších hvězd současné opery a navazuje tak na své „okouzlující“ (Financial Times) ztvárnění Mikaely v Bizetově Carmen. Velmi očekávaný je i výkon v ansámblu Metropolitní opery debutujícího Jonathana Tetelmana v roli Ruggera Lastouca. V dalších úlohách se představí Emily Pogorelc (Lisette) či Bekhzod Davronov jako Prunier. Představení diriguje Speranza Scappucci, která dříve působila v milánské La Scale, kde se stala vůbec první Italkou, která kdy dirigovala představení v jednom z nejprestižnějších operních domů na světě, nebo v Králové opeře v Covent Garden.

Přímý přenos jedné z méně známých oper Giacoma Pucciniho do kin na celém světě je naplánovaný na sobotu 20. dubna. Do českých a moravských kinosálů míří Vlaštovka v distribuci společnosti Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments