Olli Mustonen a Marcelo Lehninger budou protagonisty koncertu PKF-Prague Philharmonia

Těsně před Vánocemi, 22. prosince, odehraje PKF — Prague Philharmonia další ze svých orchestrálních abonentních koncertů. Pod taktovkou brazilského dirigenta Marcela Lehningera zazní v Rudolfinu díla Ludwiga van Beethovena. Skvělý finský klavírista Olli Mustonen se ujme Koncertu pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů.

Olli Mustonen (foto Heikki Tuuli)
Olli Mustonen (foto Heikki Tuuli)

„Miluji jeho hudbu, je tak originální!“ říká o Bohuslavovi Martinů Olli Mustonen, klavírista, dirigent a skladatel, který je sólistou předvánočního koncertu. „Martinů napsal obrovské množství skladeb. Nemusíte je všechny znát, když ale posloucháte rádio, poznáte během deseti sekund, že hrají Martinů. Jeho harmonický jazyk a používání rytmů jsou velmi osobité, nádhera!“ vyznává se Mustonen.

Rodák z Helsinek, Olli Mustonen, za svou kariéru vystoupil s orchestry, jako je Berlínská filharmonie, Newyorská filharmonie nebo Petrohradská filharmonie, pod taktovkou Jurije Těmirkanova, Esa-Pekka Salonena či Valerije Gergieva. V roce 1999 premiéroval s Losangelskou filharmonií Koncert pro klavír č. 5 Rodiona Ščedrina. Mustonen je držitelem Hindemithovy ceny města Hanau, kterou dostali například i Paavo Järvi nebo Daniel Barenboim. 

Klavírní koncert č. 3 má v sobě mnoho tajemství, temnoty, ale stejně jako spousta další Martinů hudby i hodně radosti, energie a něco neuvěřitelně povznášejícího a hlubokého. Jde o skladbu velmi náročnou pro orchestr a bude hezké zahrát si ji s lidmi, kteří hudebnímu jazyku Martinů rozumí a je pro ně něčím přirozeným. Moc se na to těším,“ dodává Olli Mustonen.

Marcel Lehninger (foto Andy Terzes)
Marcel Lehninger (foto Andy Terzes)

Vedle koncertu Bohuslava Martinů zazní na koncertě dvě skladby Ludwiga van Beethovena: předehra ke Goethově tragédii Egmont a Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“. Cit pro Beethovenovu hudbu dostala PKF — Prague Philharmonia takřka do vínku a jeho tvorba je nedílnou součástí kmenového repertoáru orchestru. 22. prosince zazní tato díla pod vedením Marcela Lehningera, hudebního ředitele orchestru Grand Rapids Symphony, který má na kontě také spolupráce s Boston Symphony Orchestra či Rochester Philharmonic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments