Olomouc nejnověji vsadila na operetu o krádeži perel, intrikách a potrestaném zlu

Sólisté Moravského divadla v Olomouci dnes přehodí výhybku z opery na operetu. Večer je čeká premiéra Perel panny Serafínky Rudolfa Piskáčka. Publikem milované šlágry z ní Ty české panenky či Vždyť přece hubička olomouckým divadelním sálem zněly naposledy před patnácti lety. V hlavní roli Serafínky se divákům představí Olga Jelínková v alternaci s Barbarou Sabellou, režisérkou nové inscenace je Dagmar Hlubková.

R.Piskáček: Perly panny Serafínky - Josef Bartoň (Kokeles), Barbara Sabella (Serafínka) - MD Olomouc 2016 (foto MDO)
R. Piskáček: Perly panny Serafínky – Josef Bartoň (Kokeles), Barbara Sabella (Serafínka) – MD Olomouc 2016 (foto MDO)

“Jde o ryze českou operetu, v níž je cítit vliv Piskáčkova učitele Antonína Dvořáka. Libreto má vyloženě ‘tylovský’ charakter. Připomíná Paličovu dceru nebo Tvrdohlavou ženu. Jsou zde momenty, které dokážou zabrnkat na českou strunu, na naše národní cítění, a dovedou nás dojmout,” uvedla Hlubková.

R.Piskáček: Perly panny Serafínky - Milan Vlček (Blažej), Barbora Martínková-Polášková (Baruška) - MD Olomouc 2016 (foto MDO)
R. Piskáček: Perly panny Serafínky – Milan Vlček (Blažej), Barbora Martínková-Polášková (Baruška) – MD Olomouc 2016 (foto MDO)

Podle autora hudebního nastudování a dirigenta Petra Šumníka patří Perly panny Serafínky k tomu nejlepšímu z české lidové operety. “Autor zde sází na lidovou notu, cituje všeobecně známé lidové písničky, jako jsou Jede, jede poštovský panáček nebo Utíkej, Káčo, jako by se nechal inspirovat Smetanou a jeho Českými tanci. Právě dovedně instrumentované známé melodie dělají z Perel dílo tak populární. Zdá se, že lidová muzika je něco nadčasového, jistě osloví i posluchače v jedenadvacátém století,” řekl před dnešní premiérou Šumník.

R.Piskáček: Perly panny Serafínky - Michal Pavel Vojta (Průcha), Barbara Sabella (Serafínka)) - MD Olomouc 2016 (foto MDO)
R. Piskáček: Perly panny Serafínky – Michal Pavel Vojta (Průcha), Barbara Sabella (Serafínka)) – MD Olomouc 2016 (foto MDO)

Úspěšná a oblíbená opereta o krádeži perel, intrikách, námluvách Toníčka a Serafínky a po zásluze potrestaném zlu zazněla poprvé v roce 1929 ve vinohradském divadle. Rázem se stala hitem na mnoha českých jevištích a přežila svého autora, který zemřel zapomenut ve věku šestapadesáti let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat