Olomouc v létě ožije barokem, chystají se opery i prohlídky
Olomouc v červenci opět ožije barokním festivalem, který obyvatelům města a jeho návštěvníků ve srovnání s loňskem nabídne dvojnásobný počet večerních představení i operních titulů. První ročník Olomouckých barokních slavností loni vzbudil velký zájem veřejnosti, takže radnice se rozhodla nabídku rozšířit.
Barokní festival začne v Olomouci v pátek a potrvá do neděle 20. července. Připraveno je dvacet čtyři operních představení, dvě pouliční pantomimy, dětské výtvarné dílny, dětská opera i komentované prohlídky barokní Olomouce. „Letošní zdvojnásobení délky festivalu je výborným navázáním na loňský úspěch a viditelným příspěvkem ke zvýšení atraktivity našeho města na poli cestovního ruchu,” uvedl primátorův náměstek Jan Holpuch (ODS).
Základ repertoáru Olomouckých barokních slavností letos tvoří osvědčené tituly z loňského ročníku, jako jsou Endymio, Yta innocens, Torso či neobarokní kusy Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na barokní libreta. Jako sólisté se letos v Olomouci premiérově představí německý kontratenorista Carl Thiemt, český kontratenor Bedřich Lévi a Jan Mikušek.
Pozvání k novým nastudováním rolí přijaly pražské sopranistky Karolína Janů a Lucie Rozsnyó. S Ensemble Damian se v repertoárových kusech poprvé představí členky olomoucké opery Michaela Dvořáková a Kristýna Vylíčilová. Jako host vystoupí soubor dobových nástrojů Antiquarius Consort Praga a v opeře Endymio spoluúčinkuje Svatocecilský sbor Jana Gottwalda.V hlavním večerním programu letos návštěvníci uvidí i komickou operu Wolfganga Amadea Mozarta nazvanou Bastien a Bastienka, kterou dvanáctiletý hudební génius napsal jen chvíli poté, co odjel s rodinou z několikaměsíčního pobytu v Olomouci. Libreto přeložil Jaromír Nohavica, který v opeře také vystoupí.
Novinkou jsou kulisy vytvořené pro festival podle dobové ikonografie technikou sublimačního velkoplošného tisku. Součástí scény tak bude kopie kulisy, která v sedmnáctém století ve Vídni doprovázela operu Zlaté jablko. Velkým lákadlem Olomouckých barokních slavností bude unikátní replika barokního divadla, pojmenovaná Theatrum Schrattenbach na počest olomouckého biskupa Wolfganga Schrattenbacha, který přivedl na Moravu v první čtvrtině osmnáctého století z Itálie operu.
Součástí slavností budou také prohlídky barokních skvostů města, církevních památek z období baroka a vojenské barokní pevnosti.
Foto Olomoucké barokní slavnosti
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]