Olomoucké Svátky písní jsou v nejlepší společnosti

Hanácká metropole hostí od 28. května do 2. června 2019 Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Především zahraniční interprety a jejich příznivce by mohl k účasti na jeho 47. ročníku nalákat také fakt, že festival se aktuálně stal členem prestižní sítě Choral Festival Network, která sdružuje festivaly a soutěže z celého světa.
Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc (foto Vladimír Jágr)

Zastoupení v databázi asociace Choral Festival Network platí ve světě sborového zpěvu za známku kvality. Zúčastněné akce jsou totiž povinny splňovat vysoké nároky, týkající se především transparentní organizace a férového přístupu k vystupujícím sborům. Svátky písní Olomouc se tímto krokem dostaly do společnosti přehlídek jako je irský Cork International Choral Festival nebo japonský Karuizawa International Choral Festival. Z tuzemských akcí jsou kromě Svátků písní členem asociace zatím jen Sborové slavnosti, pořádané každoročně v Hradci Králové.

“Svátky Písní za posledních pět let prošly řadou zásadních změn uměleckého i organizačního rázu,” prozrazuje ředitel festivalu i jeho pořadatelského spolku Festa Musicale Marek Klimeš. Festival má podle něj být vidět a slyšet především v Olomouci, ale také v zahraničí. Po letech byla obnovena široká síť zahraničních partnerů, uměleckých asociací a institucí, stejně jako festival začal být známější a otevřenější olomouckému publiku.Kvalitu festivalu z pohledu sborového světa výrazně zlepšil nový systém soutěží pěveckých sborů a také záštity českých i zahraničních odborníků na sborový zpěv, zasedajících v porotách. Pro největší a zároveň druhý nejstarší festival tohoto typu v České republice je pak známka kvality udělená Choral Festival Network odměnou za tvrdou práci mých kolegů a kolegyň a zároveň ujištění, že festival a jeho aktivity rostou správným směrem,” dodává Klimeš.

Organizátoři festivalu v současnosti pracují na přípravách letošního ročníku Svátků písní Olomouc. Ten proběhne ve dnech od 28. května do 2. června a jako v posledních letech bude dramaturgicky spojený se Svátky města Olomouce. Svátky písní v šesti dnech nabídnou renomovanou mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, které se pravidelně účastní sbory z řady cizích zemí. Nově se pod hlavičkou festivalu koná také mezinárodní soutěž mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis. Přihlášky mohou sbory i orchestry odevzdávat do konce března.

Kromě soutěží chystají organizátoři Svátků písní Olomouc také bohatý doprovodný program a koncerty zúčastněných těles nejen v centru města. “Festivalové dění má velký dosah i mimo Olomouc a to prostřednictvím online přenosů soutěží a koncertů, které každoročně zhlédne více než 20000 diváků z celého světa,” vypočítává manažer technické produkce festivalu Petr Hýl. “Město Olomouc, kterým se festival pyšní ve svém názvu se tak na malou chvíli stává metropolí sborového zpěvu,” doplňuje ho ředitel festivalu Marek Klimeš.

Sborový zpěv má v Čechách dlouhou tradici. Unie českých pěveckých sborů eviduje přes tisíc pěveckých sborů, ve skutečnosti je ale jejich počet ještě mnohem vyšší. Právě podpora a další rozvoj tohoto fenoménu je cílem festivalu Svátky písní Olomouc i celoroční činnosti jeho pořadatelů. Nedávné zařazení do asociace Choral Festival Network potvrzuje, že tato aktivita má smysl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat