Online Vánoce se Slovenskou filharmonií

Vzhledem k současné pandemické situaci se letos Vánoční koncert Slovenské filharmonie uskuteční bez publika. Přímý přenos známých vánočních melodií můžete sledovat z pohodlí domova v sobotu 18. prosince 2021 v 19:00 hodin na webových stránkách filharmonie.

Rastislav Štúr, Bratislavský chlapčenský zbor, Slovenská filharmónia (foto Jan F. Lukas)
Rastislav Štúr, Bratislavský chlapčenský zbor, Slovenská filharmónia (foto Jan F. Lukas)

K atmosféře Vánoc neodmyslitelně patří vánoční písně a koledy, které tvoří program sobotního koncertu. Uslyšíme je v podání Slovenské filharmonie a populárního Bratislavského chlapeckého sboru, který pracuje pod vedením sbormistrů Magdaleny Rovňákové a Gabriela Rovňáka ml. Sólistkou večera bude slovenská mezzosopranistka Michaela Šebestová. Koncert bude řídit Rastislav Štúr, pravidelný host koncertů Slovenské filharmonie.

Historie vánočních melodií sahá do dávné minulosti až po současnost. Program nabídne jejich průřez. Nebude chybět ani latinský hymnus Adeste fideles, která je jednou z nejstarších vánočních melodií. Zazní několik skladeb autorů, kteří se v tomto repertoáru zabydleli – Schubertova křehká a dojemná ukolébavka Mille cherubini in coro, D. 498, populární Panis angelicus Césara Francka, jiskřivá Pro krásu země Johna Ruttera a směs vánočních koled v úpravě Z. Macháčka a Ľ. Čekovské. Atmosféru vánočních svátků na celém světě spojuje píseň Tichá noc. V roce 1818 ji na text salcburského duchovního Josepha Mohra zhudebnil varhaník Franz Xaver Gruber z vesnice Hallen u Salcburku. Poprvé zazněla v roce 1818 a už více než dvě stě let si bez ní nedokážeme Vánoce představit. Na závěr vánočního koncertu Slovenské filharmonie zazní Tichá noc, která navodí kouzelnou atmosféru nadcházejících svátků a přenese nás do říše klidu a radosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments