Opavské divadlo je bez ředitele, Karla Drgáče město odvolalo

Opavští radní dnes odvolali ředitele Slezského divadla v Opavě Karla Drgáče. Dočasně jej nahradí dosavadní zástupce ředitele. Potvrdila to mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. Radní tak vyhověli přání zastupitelů, kteří odvolání doporučili na pondělním mimořádném zasedání.

Karel Drgáč (foto archiv)
Karel Drgáč (foto archiv)

Původně dali radní Drgáčovi čas do konce roku, kdy mu končila zkušební lhůta, aby situaci urovnal. Rostoucí nespokojenost zaměstnanců a také doporučení zastupitelů přimělo radní k rychlejšímu řešení. „Rada neměla jinou možnost než pana ředitele odvolat. Bylo jen otázkou času, kdy se tak stane,“ řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek ze Změny pro Opavu.

Karel Drgáč vedl Slezské divadlo v Opavě od letošního července. S většinou zaměstnanců ale byl ve sporu. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Kritizovali jeho personální změny, stěžovali si na porušování kolektivní smlouvy i chaotické změny dramaturgického plánu. Podle herce a místopředsedy divadelních odborů Daniela Volného si Drgáčovo odvolání přálo devadesát pět procent zaměstnanců. Někteří prý petici nepodepsali jen ze strachu o místo.

 

Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)
Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)

Karel Drgáč vnímá své odvolání jako nespravedlnost a ústupek odborářům, kteří mají podle něho v divadle příliš silnou pozici. „Je to smutný a závažný krok. Potvrzuje to bezpráví, které vládne v Opavě. Mé odvolání dává další možnosti odborovým organizacím k obcházení zákoníku práce. Rada bezpráví jim dala zelenou,“ komentoval nucený odchod z divadla Karel Drgáč.

Nespokojenost zaměstnanců vnímal jako důsledek změn, které měly podle něho divadlu prospět. Podle představ radních se měl jako ředitel mimo jiné zasadit o to, aby divadlo více vydělávalo a město mohlo snížit dotace, které dosáhly v minulém roce téměř sedmdesáti milionů.

„Když se něco mění, může to narážet na pohodlí některých kolegů,“ reagoval na protesty podřízených. Při svém nástupu do funkce vyjádřil přání, aby zaměstnanci vnímali jeho příchod jako stmelující prvek pro společnou cestu k divákům všech věkových kategorií.

Karel Drgáč strávil v Opavě dětství a vrátil se tam po pětatřiceti letech. Během své kariéry byl zakládajícím ředitelem Státní opery v Praze, uměleckým šéfem Reduty v Brně nebo šéfem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.

„Řízením divadla byl do nástupu nového ředitele, který bude jmenovaný na základě výsledku výběrového řízení, pověřen s účinností od 27. listopadu dosavadní ekonomický náměstek a zástupce ředitele divadla Martin Dobeš,“ řekla Lada Dobrovolná. Dodala, že o podmínkách výběrového řízení budou radní jednat na příštím zasedání. Je naplánováno na 2. prosince.

Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)
Slezské divadlo v Opavě (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat