Zemřela brněnská kostýmní výtvarnice Inez Tuschnerová

Významná brněnská výtvarnice Inez Tuschnerová o víkendu zemřela, bylo jí 83 let. Věnovala se například tapisériím a dalším textilním formám, často spolupracovala s architekty. Je autorkou mnoha divadelních i televizních kostýmů. Všechny roviny její tvorby spojuje podle odborníků hluboký cit pro materiál a expresivní výtvarné gesto. O úmrtí Tuschnerové informovalo Muzeum města Brna.

Inez Tuschnerová (foto archiv)
Inez Tuschnerová (foto archiv)

Inez Tuschnerová byla brněnská rodačka. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, prošla také ateliérem Oskara Kokoschky na akademii v Salcburku. Později sama pedagogicky působila na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Vyučovala tam budoucí scénografy.

Inez Tuschnerová bez ohledu na zdravotní komplikace do poslední chvíle soustředěně pracovala, uvedlo v nekrologu Muzeum města Brna, které její práce vystavilo v loňském roce. Velkou expozici kostýmních návrhů měla Inez Tuschnerová před třemi lety v Paláci šlechtičen. „Kostým žije a existuje, když ho má na sobě herec, teprve herec ho umocní,“ řekla tehdy novinářům.

V roce 2013 vstoupila Inez Tuschnerová do Síně slávy Národního divadla Brno. Už dříve obdržela také Cenu města Brna.

Inez Tuschnerová (foto archiv)
Inez Tuschnerová (foto archiv)

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář