Opavské divadlo má dalšího nového ředitele, Ilja Racek nastupuje už příští měsíc

Novým ředitelem Slezského divadla v Opavě se stane bývalý ředitel několika divadel, ostravského studia České televize či náměstek ministra kultury Ilja Racek mladší. Ve funkci nahradí Karla Drgáče, kterého opavští radní odvolali loni v listopadu kvůli jeho sporům s divadelníky a divadelními odbory. Primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD) dnes potvrdil, že Ilja Racek se podle něj funkce ujme 1. června.

Ilja racek mladší (foto Pavel Sonnek)
Ilja Racek mladší (foto Pavel Sonnek)

O uvolněné křeslo projevilo zájem deset kandidátů. Osm z nich předstoupilo před komisi, kterou vedl primátor. Komise nakonec městské radě doporučila jen jediného zájemce, kterým byl právě Racek. „Předložil nejvyváženější koncepci divadla. Respektuje potřeby našeho současného diváka,“ řekl Křupala. Dodal, že zájmem města je to, aby repertoár divadla byl spíše tradiční než novátorský a moderní.

Do již naplánované sezony Racek vstupovat nehodlá. „Ještě jsem nečetl všechny texty. Myslím, že budeme pokračovat v tom, co je připravené. Možná se budou měnit jen detaily,“ řekl Racek. Uvedl, že se bude snažit zachovat opavské divadlo jako dvousouborové — činohru a balet spojený s operou. O zrušení opery neuvažuje. „Pokud by se podařilo získat více peněz, mohli bychom balet posílit,“ doplnil nastupující ředitel opavského divadla.

Slezské divadlo Opava (foto archiv)
Slezské divadlo Opava (foto archiv)

Rada Rackovo jmenování schválila ve středu. I přesto, že současný ostravský zastupitel za KDU-ČSL kandiduje do Senátu. Podle představitelů města by v případě zvolení měl zvládnout obě funkce. „Práci v opavském divadle by to nemělo ovlivnit. Je to slučitelné. Časově se to dá skloubit,“ míní Křupala. Racek míní, že tato otázka je předčasná. Odpověď bude hledat až v případě zvolení do horní parlamentní komory. „Je řada senátorů, kteří dál pracují,“ řekl.

Ilja Racek má za sebou bohatou profesní kariéru. Absolvent režie na DAMU v minulosti vedl například Národní divadlo moravskoslezské, působil jako náměstek na ministerstvu kultury a téměř deset let řídil ostravské studio České televize. Naposledy vedl Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Pak se vrátil do Ostravy a je členem městského zastupitelstva.

Ve funkci Racek vystřídá Drgáče, který divadlo vedl od loňského července. Odvolán byl po necelých pěti měsících. S většinou zaměstnanců byl totiž ve sporu. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat