Národní divadlo po čtvrtstoletí získalo zpátky část areálu Nové scény

Bývalou provozní budovu Národního divadla dnes zástupci první české scény získali zpět. Vydražili ji za 290,05 milionu korun ve více než hodinové dražbě. Cena o více než 200 milionů překonala vyvolávací cenu stanovenou na 87 milionů. Odhadní cena byla 124 miliony korun. Do dražby šla dlouhodobě nevyužívaná budova kvůli insolvenci společnosti Themos, která ji poslední léta vlastnila.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)
Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)

Dnešní dražby se zúčastnilo pět zájemců, aktivně dražili tři. Příhozy byly stanoveny na 50.000 korun, dražitelé ale přihazovali i několik milionů, a to až do závěru aukce. Ředitel Národního divadla Jan Burian, který sám dražil, přidával nabídky většinou po 50.000 korun.

Dosažená cena se musí zaplatit do 13. července. Po zaplacení vlastnictví na nového majitele nemovitost přechází k okamžiku přidělení příklepu, řekl za dražební společnost Prokonzulta Jaroslav Hradil, který dnešní dražbu vedl.

O jejím konání rozhodl insolvenční správce Themosu na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka.

Kauza kolem budovy Themos trvala od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že vrácena byla nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Parlament tehdy trval na vyvlastnění a Národní divadlo vedlo soudní spory s majitelem. Budova se pak stala předmětem konkurzní podstaty.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)
Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)

Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Pozemek pod budovou ale stále patří voršilkám.

Zprávu o úspěchu v dražbě Národní divadlo v průběhu dne pak zveřejnilo i na svých webových stránkách: „Děkujeme osobně panu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministru financí Andreji Babišovi, ministru kultury Danielu Hermanovi a celé vládě, že umožnili, aby Národní divadlo získalo zpět budovu, která byla od svého vzniku součástí areálu divadla,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. „Pomohli vyřešit jeden z dlouhodobých a vážných problémů provozního zázemí a prostorů pro diváky,“ dodal.

Budovu může divadlo užívat od okamžiku zaplacení výsledné ceny. V souvislosti s rekonstrukcí budovy Státní opery ji užije pro nastěhování zaměstnanců správy Opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat